Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Çin’de yapay zeka okul müfredatına giriyor

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 rating, 1 votes)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Bilim
  • Çin’de yapay zeka okul müfredatına giriyor

Çin’de yapay zeka okul müfredatına giriyor

 

Çin’de pilot olarak okutulan “yapay zeka” dersleri gelecek yıldan itibaren okullarda seçmeli veya zorunlu ders olarak verilmeye başlanacak.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, gelecek yıl yapay zeka becerilerini kapsayan ders kitapları birçok okulda seçmeli ya da okulun temel müfredatının dersi olarak okutulacak.

İlk ve ortaokullar için 10 seri şeklinde hazırlanan kitapların 6’sı eğitime hazır hale getirilirken, bu kitaplarla öğrencilere bilgisayar becerileri, mühendislik, teknoloji yazarlığı gibi bilgilerin yanı sıra yapay zekaya yönelik sistematik bilgiler verilecek.

Ayrıca, kitapların oluşturulmasında yardımcı olan Şıncın merkezli yapay zeka ve robotik çalışmalar şirketi UBTECH’in Başkan Yardımcısı Pang Cienşin, Çin hükümetinin yapay zeka eğitimine destek vermesine rağmen bu alanda hala yeterli yetişmiş öğretmen ve öğretim kaynağı olmaması ve okullardaki müfredat eksikliği gibi zorluklarla karşılaşıldığını belirtti.

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında yayınlanan 3 aşamalı yol haritasında, Çin’in sivil alandan askeriyeye 150 milyar dolarlık bir yapay zeka değerine ulaşması planlanmıştı. Bu anlamda Çin hükümetinin yapay zeka eğitimlerine en temelden, gelecek nesli eğitecek şekilde başlaması da bu teknolojiye ne kadar önem verdiklerini gözler önüne seriyor.

 

Kaynak: Sputniknews Türkiye

 

 

Çin’de yapay zeka okul müfredatına giriyor BENZER İÇERİKLER
Çin’de yapay zeka okul müfredatına giriyor YAPILAN YORUMLAR