Kanser tedavisinde yeni yöntem 'Canlı ilaçlar' - Kanser Tedavisi
Kanser tedavisinde yeni yöntem ‘Canlı ilaçlar’
  • Anasayfa
  • Kanser tedavisinde yeni yöntem ‘Canlı ilaçlar’
Kanser tedavisinde yeni yöntem ‘Canlı ilaçlar’

Kanser tedavisinde yeni yöntem 'Canlı ilaçlar'

tarafından 3 hafta önce
Editör Puanı

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından geliştirilen CAR-T  adlı tedavi yöntemi, Türk bilim adamları tarafından ülkemizde başarılı bir şekilde geliştirildi.

Bilim dünyası tarafından heyecanla karşılanan bu buluş, daha önceden Ağustos 2017 itibarı ile Amerika’da kullanılmaya başlandı. Pahallı olan tedavi yöntemi ve ilaçların ülkemizde kullanılması için, bilim adamlarımız boş durmayarak bu yöntemi ülkemizde geliştirdiler. Ülkemizde Lösemi ve Kan hastaları üzerinde denenmeye başlayacak olan bu yöntem oldukça umut verici.

Canlı İlaç Yöntemi’ne değinen Prof.Dr. Seçkin Çağırgan şöyle devam etti: “Hastanın kendi bağışıklık sistemi hücrelerini kullanarak onları, deneysel ortamda işleyerek tekrar lösemi hücrelere karşı savaşan hücrelere dönüştürme, lösemiyi yok etmeye yönelik bazı tedavi yaklaşımları var. CAR-T cell dediğimiz yeni tedavi yöntemi bu konuda oldukça önemli bir tedavi yaklaşımı. Ülkemizde biz bunu nasıl gündeme getirebiliriz ve bu tedaviyi uygulamaya yerleştirebiliriz diye konuşurken Prof.Dr. Ercüment Ovalı, bu konuda öncü görev üstlendi. Biz de kendisini deneyimlerini paylaşmak üzere 4. Hematolojik Onkoloji Kongremize davet ettik.”

Hastalığın tedavi yöntemi Amerika’da geliştirilen öntem ile bire bir aynı. Bu tedavi yönteminin adı, CAR-T olarak Ülkemizde de aynı. Bkz…

Kanser tedavisinde yeni yöntem 'Canlı ilaçlar'

 

 

* Lütfen Programlar hakkında bilgi, görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşınız. Bilgi ve görüşleriniz için teşekkür ederiz.

Kanser tedavisinde yeni yöntem ‘Canlı ilaçlar’ İçin Yorum Yapabilirsiniz

*