Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Linux Mint 18.1 Serena Xfce Edition

Rate this post

Linux Mint, Ubuntu ve Debian alt yapısı üzerine geliştirilmiş, Linux tarafından dağıtılan ücretsiz bir işletim sistemidir.

2011 yılından beri en çok dağıtılanlar listesinde beşinci sırada olmakla beraber, Windows, MacOSX ve Ubuntu işletim sistemlerinden sonra en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi olarak dünyada 4.sırada yer almaktadır.

Linux Mint işletim sisteminin ilk sürümü 2006 yılında dağıtılmaya başlayan bu işletim sistemi, güvenlik açısından kullanıcılara ekstra bir ayrıcalık sağlamaktadır. Çoğunlukla Windows güvenlik açıkları üzerine saldıran bilgisayar korsanlarının ilgisini çeken bir işletim sistemi olması, onu Windows işletim sistemi karşısında dah güvenli bir seçenek haline getiriyor.

Linux Mint

Özellikler:

Çoğunlukla açık kaynak ve özgür programlardan oluşmaktadır. Bununla beraber MP3, DVD, DivX, Adobe Flash ve Java oynatmak için gerekli bazı sahipli lisanslara sahip kodekler hazır yüklü halde indirilebilir.

İnternet sitesinde “Download” bölümünde sahipli eklentileri içeren ve içermeyen iki farklı model sunar. İki farklı Linux Mint, ön tanımlı olarak sahipli herhangi bir driver içermez.

Ana model olarak, Linux Mint ekibi tarafından tasarlanmış olan Cinnamon masaüstü ortamı ile MATE masaüstü ortamınının bulunduğu modelleri yayınlamaktadır. Ayrıca KDE ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren modelleri de seçenek olarak sunulmaktadır.

Cinnamon; geleneksel pc masaüstü kullanımı ön plana çıkaran, kişiselleştirilebilir sade ve esnek bir masaüstü ortamı olarak görülebilir. Cinnamon, GNOME-3’den faydalanılarak geliştirilmeye başlanmıştır.

MATE ise Gnome-2’den faydalanılarak tasarlanmış bir masaüstü ortamıdır. Yazılım Yöneticisi, Güncelleme Yöneticisi, Ana Menü, Dil Yöneticisi, Sürücü Yöneticisi, Giriş Ekranı (MDM) Yöneticisi, Yedekleyici gibi kendine özgü çeşitli araç ve programlar içerir.

Linux Mint 18.1 Serena Xfce Edition YAPILAN YORUMLAR