Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Suyla Çalışan Otomobiller Yeniden Gündemde!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Suyla Çalışan Otomobiller Yeniden Gündemde!

Alternatif enerji kaynakları için yapılan çalışmalar son zamanlarda ciddi anlamda hız kazanmaya başladı. Doğal kaynakların tükenme riski, alternatif enerji kaynakları çok daha fazla önemli hale getirdi.

Yakın bir zamanda, ekonomik olmaması, çevre kirliliği ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeni ile doğal petrol kaynakları tükenmese bile, alternatif kaynaklar daha yaygın olarak kullanılacak. Mazot ve benzinin yerine elektrik ve su ile çalışan arabalar rağbet görmeye başlayacak. Araştırmalar esasen daha önceleri su ile çalışan araçlar üzerine yoğunlaşmıştı fakat, elektrikli otomobile olan ilgi daha fazla oldu. Son günlerde ise su ile çalışan araçlar tekrar gündeme gelmeye başladı.

Aslında ülkemizde de bu konuda çok yaratıcı fikirlere sahip ustalarımız olduysa da, her nedense bir türlü gerekli desteği bulamadılar. Hatta 1981 yılında su buharının yanma odasındaki oksijen miktarını arttırarak, yakıtın tam yanması sağlanarak daha ekonomik yakıt tüketimi ve daha yüksek performans elde edilmişti. Ayrıca Erzurumlu ilkokul mezunu Mustafa ustanın geliştirmiş olduğu su ile çalışan araç konusunda bu insanlara gerekli devlet desteği sağlansaydı, belkide bugün dünyada bu konudaki ilk üreticilerden olabilirdik. Mustafa ustanın geliştirdiği motor, 1 Lt su ile 5000 Km yol yapabilmekte idi. Şimdi dünyanı gözü bu konuda ileri adımlar atan Seat ve Audi firmasında. Proe kapsamında geliştirilen sisteme göre, Otomobiller, atık sudan ayrılan biyoyakıtla çalışacak!

 

 

Suyla Çalışan Otomobiller Yeniden Gündemde! YAPILAN YORUMLAR