Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Yapay Zeka ile Yüz Tanıma Teknolojisi Neler Getirecek?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 rating, 1 votes)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Bilim
  • Yapay Zeka ile Yüz Tanıma Teknolojisi Neler Getirecek?

Yapay Zeka ile Yüz Tanıma Teknolojisi Neler Getirecek?

İlk defa İngiltere metrosunda denemelerine başlanan ve Çin’de şu anda aktif olarak kullanılan yapay zekalı yüz tanıma sistemi, beraberinde tartışmaları da getiriyor.

Dünyada insanların yararına yapıldığı düşünülen her şey, aslında yanlış ellerde yanlış kullanıldığında kötü bir silaha dönüşebilir. Örneğin; dünyada ilk defa Yunanistan’da ortaya çıkan demokrasi tanımlaması için Aristo’ya sorulduğunda, doğru amaçlarla kullanıldığında çok iyi olacağı, fakat yanlış kişilerin yanlış amaçlarla kullanması durumunda tehlikeli bir silaha dönüşeceği şeklinde fikrini dile getirmişti. Kaldı ki bu demokrasi kavramı için ortaya atılan bir görüştü. Oysa Aristo döneminden bugüne kadar geçen yüzyıllar sonrasının gelişmiş teknoloji dünyasında, tartışılması gereken çok daha ciddi yenilikler olacaktı.

Son dönemlerin en çok tartışılan konusu yapay zeka oldu. Aynı şekilde insanlara sağlayacağı kolaylıklar doğrultusunda geliştirilen yapay zekanın, insan kontrolünden çıkıp kendi başına karar vermesi ihtimali, bazı insanlar tarafından bir risk olarak değerlendiriliyor. Şimdi ise yapay zekalı yüz tanıma sistemi de tartışma konusu olmaya başladı. İnsanlara ciddi güvenlik sağlamakla beraber, kayıp insanların bulunması ve suçluların yakalanması konusunda önemli bir kolaylık sağlayacağı düşünülürken, ‘bu sistemi geliştirenler tarafından izleniyormuyuz’ sorusunu da beraberinde getiriyor. Doğal bir tedirginlik konusu olan bu risk, ileri dönemlerde beraberinde getireceği ek güvenlik önlemleri ile birlikte kullanılmaya başlandığında, belki de bu sorun ortadan kalkacaktır. Böylece; insanlık teknoloji ile gelen ve insan yaşamına kolaylıklar sağlayan bu sistemi gönül rahatlığı ile kullanacaklar bir gün.

Çin’de uygulanan yüz tanıma sistemi, kırmızı ışıkta geçen yayaları ifşa ediyor.

 

 

 

 

Yapay Zeka ile Yüz Tanıma Teknolojisi Neler Getirecek? BENZER İÇERİKLER
Yapay Zeka ile Yüz Tanıma Teknolojisi Neler Getirecek? YAPILAN YORUMLAR