Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
12 yaşındaki Öğrenci ‘Giyilebilir darbe sensörü’ geliştirdi

12 yaşındaki Öğrenci ‘Giyilebilir darbe sensörü’ geliştirdi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oylanmadı)
Loading...

12 yaşındaki Öğrenci ‘Giyilebilir darbe sensörü’ geliştirdi

 

Evren Cavaç’ın geliştirdiği prototip herhangi bir şiddet anında mobil uygulama üzerinden daha önce belirlenmiş olan telefon numaralarını arıyacak.

Kadın cinayetlerinin sayısı Türkiye’de, 2000’li yıllarda geçmiş yıllara göre büyük artış göstermesi ile beraber, 2019 yılı, 474 cinayetle ülkede son 10 yılda en fazla kadının öldürüldüğü yıl olmuştur. Ayrıca, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yıllık raporu açıklamalarında ise, 2020 yılında ise erkekler tarafından 300 kadın öldürülmüş ve 171 kadın şüpheli şekilde ölü bulunmuştur. Çoğunlukla faillerin cinayet sebepleri ise, kadının ayrılık talebi, namus, aldatma-aldatılma, kıskançlık gibi sebeplere dayalıdır.

Tüm bu şiddet eylemlerinden esinlenen Bolu Bilim ve Sanat Merkezi 7’inci sınıf öğrencisi Burak Evren Cavaç, toplumdaki şiddet olaylarını engelleme adına yeni bir ürün geliştirmek için çalışmalarına başladı. Bir kaç aylık çalışma sonunda ürettiği darbe sensörlerini kıyafetlere ekledi. Giyilebilir buluşun arka ve ön kısımda 6 adet sensör bulunuyor. Bu sensörler olası bir şiddet anında, darbeyi algılayarak önceden belirlenen telefon numaralarını arıyor.

Projeyi şiddet olaylarını engellemek için geliştirdiğini belirten Cavaç, “Bu sensörler, üzerine gelen herhangi bir darbeyi algıladıkları anda telefondan daha önce kayıtlı olan telefon numarasını arıyor. Ürünün çalışma prensibi bu şekilde. Hedef kitlemiz kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler ve hatta hayvanlar çünkü günümüzde hayvanlar bile şiddet görebiliyor. Emniyet güçlerini dahil etmek için 6 aylık izin süresi gerekiyormuş. Bizim ürün prototip süremiz 3 ay oldu. O nedenle 3 ay daha beklememiz gerekiyor. Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) uygulaması üzerinden emniyet güçleriyle yerel ve güncel izinler alındıktan sonra birleştirilerek harika ürün ortaya koyacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

HABER VİDEOSU

12 yaşındaki Öğrenci ‘Giyilebilir darbe sensörü’ geliştirdi YAPILAN YORUMLAR