AB de sosyal medyaya ağır yaptırımlar

AB de sosyal medyaya ağır yaptırımlar

AB de sosyal medyaya ağır yaptırımlar

AB de sosyal medyaya ağır yaptırımlar

 

Türkiye’de Sosyal Medya şirketlerine temsilcilik açmamaları durumunda uygulanan cezalardan sonra, bir yaptırım haberi de AB ülkelerinden geldi.

Avrupa Birliği, teknoloji devi Sosyal Medya şirketlerinin çalışma şekilleri ve bununla beraber birçok işleyişini etkileyecek yeni kuralları Salı günü açıklayacağını bildirdi. Söz konusu Sosyal Medya Şirketleri bu yasalara uymadığı takdirde, bizde olduğu gibi ağır para cezalarıyla yaptırıma uğrayacaklar.

Bu konuda AB ülkeleri, ABD merkezli olan Google ve Facebook gibi büyük şirketlerin çalışmalarını masaya yatıracak. Özellikle Avrupa Komisyonu, bir hizmetten topladıkları verileri farklı bir alanda yeni bir hizmet “iyileştirmek veya geliştirmek” için kullanan bu tür Sosyal Medya Şirketlerine karşı çıkıyor.

Çalışmaları yöneten Avrupa Komisyonu komisyon üyeleri ‘Margrethe Vestager ve Thierry Breton’ Pazar günü The Irish Times için kalema aldıkları makalede, “Bir avuç şirketin ticari ve siyasi çıkarları geleceğimizi belirlememeli” dedi.

Vestager ve Breton, “Avrupa’da dijital hizmetlerle ilgili kurallarımız 2000 yılına dayanıyor. Çoğu çevrimiçi platform o zamanlar neredeyse hiç yoktu. Araç kutumuzu güncellememiz ve kurallarımıza ve ilkelerimize çevrimiçi ve çevrimdışı her yerde saygı gösterilmesini sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Teknoloji analisti Benedict Evans, yeni kuralların büyük olasılıkla “istenmeyen sonuçlar” doğuracağını söyledi. Evans, “GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) gizliliği korumayı hedefledi, ancak aynı zamanda Google ve Facebook’u güçlendirdi, sonuç olarak bağımsız medyayı zayıflattı” diye ekledi.

AB de sosyal medyaya ağır yaptırımlar YAPILAN YORUMLAR