Adobe Flash Player Artık Kullanılmayacak

Adobe Flash Player Artık Kullanılmayacak

Adobe Flash Player kaldırılıyor

Adobe Flash Player Artık Kullanılmayacak

 

12 Ocak 2021 tarihinden itibaren Adobe Flash Player Artık Kullanılmayacak. Adobe tarafından bununla ilgili olarak tüm kullanıcılara bildirim gönderildi.

Adobe tarafından kullanıcılara gönderilen bildirim şöyle; ” Adobe, 31 Aralık 2020’den sonra artık Flash Player’ı desteklemeyeceğinden ve Adobe, 12 Ocak 2021’den itibaren Flash içeriğinin Flash Player’da çalışmasını engelleyeceğinden, Adobe, sistemlerini korumaya yardımcı olmak için tüm kullanıcıların Flash Player‘ı hemen kaldırmasını şiddetle tavsiye eder”.

HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi açık standartlar yıllar içinde sürekli olarak olgunlaştı ve Flash içeriği için uygun alternatifler olarak hizmet etti. Ayrıca, büyük tarayıcı satıcıları bu açık standartları tarayıcılarına entegre ediyor ve diğer eklentilerin çoğunu (Flash Player gibi) kullanımdan kaldırıyor.

Adobe, üç yıldan fazla bir süredir önceden bildirimde bulunarak, geliştiricilerin, tasarımcıların, işletmelerin ve diğer tarafların Flash içeriğini yeni standartlara taşımaları için yeterli zaman sağladı. EOL zamanlaması, bazı büyük tarayıcı satıcıları ile koordinasyon içindeydi.

Flash Player, siz kaldırmadıkça sisteminizde kalabilir. Adobe, Flash Player güncellemelerini veya güvenlik yamalarını EOL Tarihinden sonra yayınlamayı düşünmediğinden, Flash Player’ın kaldırılması sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacaktır. Adobe, 12 Ocak 2021 tarihinden itibaren Flash içeriğinin Flash Player’da çalışmasını engelleyecek ve başlıca tarayıcı satıcıları, Flash Player’ın Son Kullanım Tarihi’nden sonra çalışmasını devre dışı bırakmaya devam edecek.

Buna göre, EOL Tarihi yaklaştıkça, Flash destekli tarayıcıların ve işletim sistemlerinin sayısı azalmaya devam edecek, bu nedenle Adobe, tüm kullanıcıların Flash Player’ı hemen kaldırmasını şiddetle tavsiye ediyor. Böylece Adobe tarafından sunulan popüler bir eklenti tarihe gömülüyor.

 

 

Adobe Flash Player Artık Kullanılmayacak YAPILAN YORUMLAR