Amazon’dan Sosyal Mesafe Asistanı

Amazon’dan Sosyal Mesafe Asistanı

Amazon’dan Sosyal Mesafe Asistanı

Amazon’dan Sosyal Mesafe Asistanı

 

Çin‘den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını, berberinde günlük yaşamımızı değiştiren bir çok kurallar ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

Coronavirüs ile savaşarak geçirdiğimiz günlerde, insanlar günlük ihtiyaçlarını internet üzerinden verdikleri siparişler ile temin etmeye başladı. Salgın öncesine göre ciddi oranda siparişlerde artış yaşanan alış veriş sitelerinin depo ortamları virüse karşı tedbirler ile gündeme gelerek, beraberinde bazı tartışmaların oluşmasına sebep oldu. Özellikle bu konuda göz önünde olan sitelerin başında Amazon geliyor.Artan siparişlerin getirdiği hareketlilik ve buna bağlı yoğun depo faaliyetleri nedeniyle, depoda çalışan elemanlar için virüse karşı yeteri kadar tedbir almaması ile eleştirilen Amazon, bugün yaptığı açıklamayla bilgisayar, kamera ve Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) sayesinde, depo içerisinde faaliyet halinde dolaşan personelin etrafında 1.8 m’lik mesafeyi gösteren yeşil renkli bir çember oluşuyor. Personel mesafeyi kapattığında bu çemberlerin rengi kırmızıya dönerek ikaz veriyor.

Amazon, daha önce ABD ve Avrupa’daki depolarında maske takılmasını ve ateş ölçümünü mecburi hale getirmişti. Buna rağmen bazı depolarında Corona virüsüne yakalanan çalışanlarının sağlığını riske attığı için protesto edilmiş ve depolarının kapatılması istenilmişti. Son açıklamanın eleştirileri ne kadar yumuşatacağını önümüzdeki günlerde  göreceğiz. Fakat en önemlisi, yapay zekanın pandemi sürecinde yaşamsal anlamda hayatımıza biraz daha fazla girdiğine de şahit oluyoruz.

Amazon’dan Sosyal Mesafe Asistanı YAPILAN YORUMLAR