Artık Intel işlemcili Mac’lere veda!

Artık Intel işlemcili Mac’lere veda!

Microsoft’ta ARM işlemcili cihazlar ile karşımıza çıktı. Hatta ARM tabanlı donanım için tasarlanan Windows RT işletim sistemini yayınladı. Ancak, Apple’ın daha önceki deneyimleri göz önünde bulundurulduğunda, Apple Silicon’un başarılı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Artık Intel işlemcili Mac’lere veda!

 

Apple firması tarafından üretilen bilgisayar ve telefonlarda uzun yıllardır Intel işlemciler kullanılmaktaydı. Bundan sonra ürünlerinde kendi işlemcilerini kullanacaklarını resmen duyurdular.

Aslında Apple’ın kendi işlemcilerini kullanacağı konusu uzun zamandır piyasaya sızmıştı. Özellikle Son günlerde ortaya çıkan ARM işlemcili Mac sızıntılarının ardından WWDC 2020 etkinliğinde duyurulan Apple Silicon, dedikodu olmaktan çıkarak resmiyet kazandı.

Sahneye çıkan Tim Cook, “Mac için tarihi bir gün” diyerek başladığı sözlerine, Apple Silicon ile donanım ve yazılım entegrasyonunun zirveye taşındığını açıkladı. iPhone ve iPad’lerde yıllardır hem yazılımın hem donanımın Apple’a ait olması performansı üst noktalara taşıdı. Aynı durum Mac bilgisayarlar için de geçerli olacak.Yazılım mühendisliği bşkanı yardımcısı Craig Federighi, “Geliştiricilerin büyük çoğunluğu birkaç gün içinde uygulamaları uyumlu hale getirebilecek” diyor. Microsoft, Office uygulamalarının bu yeni işlemci ile uyumlu hale gelmesi için çalışmalarına başlamış durumda. Benzer şekilde Adobe’de Apple Silicon uyumluluğu için kolları sıvadı.

Özellikle son yıllarda AMD Ryzen işlemciler ile kıyaslandığında yenilikçilik ruhunu kaybettiği sıkça dile getirilen Inte’in, işlemcilerinin performans artışı konusunda yavaş kalmaya başlamasının Apple’ın işlemci çalışmalarını hızlandırdığı vurgulanıyor. Microsoft’ta ARM işlemcili cihazlar ile karşımıza çıktı. Hatta ARM tabanlı donanım için tasarlanan Windows RT işletim sistemini yayınladı. Ancak, Apple’ın daha önceki deneyimleri göz önünde bulundurulduğunda, Apple Silicon’un başarılı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Artık Intel işlemcili Mac’lere veda! YAPILAN YORUMLAR