Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Beyanname Düzenleme Programı ikon

Beyanname Düzenleme Programı 11.04.2023

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oylar, ortalama: 4,50 out of 5)
Loading...

Beyanname Düzenleme Programı, beyannamelerinizi bilgisayarda ve İnternet ortamında düzenlemenizi sağlayan ücretsiz bir yazılımdır.

E-Beyanname uygulamasından faydalanabilmek için Beyanname Düzenleme Programı’nı ve programın çalışması için gerekli ek kurulumları yapmanız gerekmektedir. (JRE Kurulum 1.4.2_05)

Başlangıç olarak e-Beyanname sitesi ile, tam otomasyona geçmiş vergi dairelerinden şifre alan kullanıcılar; aktif büyüklükleri veya net satış hasılatları belirli bir tutarın üzerinde olması nedeniyle beyannamelerini meslek mensubuna imzalatmak zorunluluğunda bulunmayan mükellefler ile bağımsız çalışan  serbest muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavir (meslek mensupları) dır.Öncelikle; Başvuru vergi dairesine yapılır. Başvuru sırasında “386 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” ‘nde yer alan mükellefler için “Elektronik Beyanname Gönderme Talep Formu” (EK-1), meslek mensupları için “Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık Yetkisi Talep Formu” (EK-2), Basit Usul mükellefleri için “Basit Usulde Vergilendirilen Mükelleflerin Beyannamelerinin Elektronik Ortamda Gönderilmesine Aracılık Yetkisi Talep Formu”  (EK-1) , İşletme Hesabı Esasına Göre Defter Tutan mükellefler için “İşletme Hesabı Esasına Göre Defter Tutan Mükelleflerin Beyannamelerinin Elektronik Ortamda Gönderilmesine Aracılık Yetkisi Talep Formu” (EK-2) doldurulur. Vergi dairesinde kullanıcıya e-Beyanname sisteminden yararlanabilmesi için gerekli kullanıcı kodu, parola ve şifre içeren bir şifre zarfı verilir.

e-Beyanname Düzenleme Programından ve e-Beyanname web sitesini kullanmak isteyen kullanıcıların başvurudan tahsilata kadar yapmaları gerekenler ;

Kullanıcı vergi dairesine başvurarak “386 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” EK-1 veya EK-2’yi doldurur. Vergi dairesinde kullanıcıya e-Beyanname sisteminden yararlanabilmesi için gerekli kullanıcı kodu, parola ve şifre içeren bir şifre zarfı verilir.

Kullanıcı gerekli programları Gelir İdaresi Başkanlığının http://gib.gov.tr web sitesinden ve yazilimara.com sitesinden ÜCRETSİZ olarak bilgisayarına yükler.

Kullanıcı İnternet’e bağlı olmaksızın e-Beyanname Düzenleme Programını kullanarak beyannamelerini doldurur ve paketler.

İnternet’e bağlanarak Gelir İdaresi Başkanlığının http://gib.gov.tr web sitesinden alacağı linkle e-Beyanname web sitesine kullanıcı kodu, parola ve şifresi ile giriş yapar.

Kişisel bilgisayarında doldurduğu beyannamelere ait paketi sisteme yükler.

Paket kontrol edilirken kullanıcı bir süre bekler bu arada varsa diğer paketlerinin durumlarını öğrenebilir.

Kontroller sonucunda gelen mesajda gönderilen pakette hata bulunmadıysa onaylar, hata bulunanları düzeltir tekrar paketleyip gönderir.

Onaylanan beyannameler teslim edilmiş sayılır ve birer numara (TRANID) verilir ve tahakkukları kesilir.

Beyannamelerini onaylanan mükellefler ödemeleri gereken miktarları banka ya da vergi dairelerine ödeyebilirler.

Kullanıcı istediği zaman ve istediği kadar beyanname dökümünü kendi bilgisayarından alabilir. İnternet Vergi Dairesinden hesap durumunu izleyebilir.

VirusTotal Sonuçları için buraya tıklayın!
Beyanname Düzenleme Programı

 

 

 

Yazan: meto

Beyanname Düzenleme Programı 11.04.2023 BENZER İÇERİKLER
Beyanname Düzenleme Programı 11.04.2023 YAPILAN YORUMLAR

  • meto
    3 sene önce

    İndirmede sorun yok. Üstte bulunan yeşil butona tıklayarak indirebilirsiniz.

  • aşır
    3 sene önce

    indiremedim