Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Bilgisayar Sorunları ve Çözümleri

Bilgisayar Problemleri Ve Çözümleri

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Bilgisayar Problemleri Ve Çözümleri

 

Bilgisayarlarda kullanıcıların karşılaştıkları temel sorunlar ile ilgili çözüm yollarını içeren sayfamızda, mağdur olabileceğiniz muhtemel sorunların çözümleri aşağıda yer almaktadır.

Soru ikon_14x14_ Bilgisayarın tuşuna bastığınız halde hiçbir şekilde çalışmıyor mu?

Cevap ikon_14x14  Bilgisayarın kasasının arkasında bulunan güç kablosu yerinden çıkmış olabilir. Fişi sök tak yaparak doğru takıldığından emin olun veya arızalı ise kabloyu değiştirin. Eğer kablo yerinden çıkmamış veya arızalı değilse, güç kaynağının çalışıp çalışmadığından emin olun.

Soru ikon_14x14_ Fan ve sabit diskiniz çalışıyor fakat bilgisayarınızdan  bip sesi mi geliyor?

Cevap ikon_14x14 Bilgisayarınızın Bios hata sinyallerini gösteren tabloyu bularak problemin neden kaynaklandığını öğrenin. Büyük olasılıkla donanımsal bir sorundur. Hangi parçadan kaynaklanıyorsa sök tak yaparak veya değiştirerek çözebilirsiniz.

Soru ikon_14x14_ Bilgisayar açıldıktan sonra fan ve sabit diskler çalışıyor fakat ekran hala ekran siyah veya “no sync” uyarısı mı alıyorsunuz?

Cevap ikon_14x14 Monitör kablosu ekran kartına tam olarak bağlı mı kontrol edin. Gevşemiş olabilir. Düzelmedi ise, kablo bozuk olabilir. Kabloyu değiştirip deneyin. Yine düzelmedi ise, ekran kartını değiştirin.

Soru ikon_14x14_ Bilgisayarı çtığınızda ekran görüntüsü geldiği halde windows başlamıyor”Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready” uyarısı mı aldınız?

Cevap ikon_14x14 Disketi sürücüden çıkarın ve klavyenin herhangi bir tuşuna basın, Bilgisayarınız sabit diskten başlayacaktır. Bilgisayar sabit diski tanımıyorsa Sürücüde hiç bir disket olmasa bile “operating system not found” uyarısıyla karşılaşıyorsanız sabit diskler”iniz BIOS’tan doğru tanıtılmamış olabilir.Böyle bir durumda bilgisayar açılırken bios post ekranına giriniz BIOS Features Setup veya main başlığının üstüne gelin,ordaki sabit diskleri auto moduna getirin bu sayede bilgisayarı her açmaya çalıştığınızda BİOS diskleri yeniden tanımlamaya çalışacaktır.İşiniz bittikten sonra BİOS ayarlarını kaydedin ve biostan çıkınız.

Soru ikon_14x14_ Sistem açılırken hatalı veya eksik dosyalarla olduğunu gördüyseniz,Windows, başlatılırken bununla ilgili eksik veya hasar görmüş dosyaları rapor olarak size bildirir. Sistem başlatılıyor olabilir ancak sorunu gidermezseniz uyarıları her seferinde yeniden almaya devam edersiniz.

Cevap ikon_14x14 Bu durumda öncelikle windows başlarken verdiği hatalı dosya veya dizinlerin ismini  ‘registry’e yani (Regedit) giriniz ve eski yazılım dosyalarının kaldırılmasını sağlayın.  Bunun için çalıştır’a giriniz ve regedit yazınız gelen ekranda ctrl-f kısayolunu kullanarak aramaya giriniz hatalı dizin veya dosya olarak ismini aldığımız dosyaları tek tek aratın ve çıkan dosyaları silin.

Bilgisayar Sorunları ve Çözümleri

Bilgisayar Çalışırken Gelebilecek Hatalar!!!

Soru ikon_14x14_ Monitör, göz ağrılarına yol açacak şekilde titriyor mu?

Cevap ikon_14x14 Görüntü tazeleme oranı çok düşük ayarlanmış olabilir. Görüntü tazeleme frekansı, monitörün ekran görüntüsünü ne sıklıkla yeniden oluşturacağını ifade eder. 85 Hertz iyi bir seçim, ancak belli bir ekran tazeleme hızı atayabilmek için monitör modelinin sisteme doğru tanıtılmış olması gereklidir. Masa üstünde sağ tuşa basın ve özelliklere girin ve Monitör-Değiştir ve “Tüm Donanım’ı göster”i seçtikten sonra listeden monitör modelini seçin. Aradığınız modeli bulamadıysanız sol pencereden Standart Monitör Türleri’nden Tak ve Çalıştır Monitör’ ü seçin. Tamam ve Kapat’a tıklayın.

Soru ikon_14x14_ CD/DVD sürücünüz cd’yi çıkarmıyor mu?

Cevap ikon_14x14 Bu durumda CD sürücünüzün ön tarafında küçük bir delik bulunmaktadır. Bu deliğe bir  bir iğne sokarak Cd sürücünüzün kapağını açabilirsiniz.

Soru ikon_14x14_ Herhangi bilinmeyen bir nedenle Windows ekranı donuyor veya işletim sistemi sürekli olarak çökmelere sebep oluyor. Sorun çıkaran yazılımları yeniden kurduğunuz halde Windows güvenli çalışmıyor mu?

Cevap ikon_14x14 İlk olarak olarak işlemcinizin ısısını kontrol ediniz. Isı kontrolü için herhangi bir  disk analiz programı veya sistem analiz programı kullanabilirsiniz. İşlemciniz fazla ısınıyor ise fan düşük kalıyordur veya işlemcinin arkasında bulunan soğutucu malzeme özelliğini kaybetmiş olabilir. Bilgisayarınıza daha güçlü bir fan takmayı deneyebilirsiniz,veya ikinci bir fan takabilirsiniz. Ayrıca üstünde biriken tozları temizlemek çözüm önerilerindendir.

Soru ikon_14x14_ Bilgisayar hiç komuta cevap vermiyor mu?

Cevap ikon_14x14 Sabit diske gelen güç kablosu ters takılmış olabilir. Bunun dışında sabit diske gelen güç kablosunda kısa devre olabilir. Kabloları yeniden test ederek elden geçirin. Sabit diski tutan vidalar uzun gelip sabit disk üzerindeki karta kısa devre yaptırabileceği için vidalar dahi kontrol edin. Buna rağmen sorun çözülmüyor ise, Sabit disk bozuk olabilir.

Soru ikon_14x14_ Hiçbir şekilde iki disk bağlanamıyor mu?

Cevap ikon_14x14 İki disk birbirine uyumlu olmayabilir. Anakart üzerinden  gelen kablolarda problem olabilir .Son olarak Anakart ikinci diski desteklemiyor olabilir. Başka bir kablo ve Anakart deneyerek çözebilirsiniz.

Soru ikon_14x14_ No fixed disks present . Hatası mı veriyor?

Cevap ikon_14x14 CMOS setup ve kablo bağlantılarını gözden geçirin.

Soru ikon_14x14_ Bilgisayarınız sorunsuz açıyor ancak DOS yükleme anında birden resetleniyor ise;

Cevap ikon_14x14 Anakart üzerinde mikro işlemciye ait jumper ayarlarında eksiklik olabilir. Örneğin 3v luk bir mikro işlemciyi 5v ile besliyor olabilirsiniz. Bu jumper ayarlarını anakart kullanıcı kılavuzundan düzeltin.

 

 

 

Yazan: meto

Bilgisayar Problemleri Ve Çözümleri BENZER İÇERİKLER
Bilgisayar Problemleri Ve Çözümleri YAPILAN YORUMLAR
Program Videoları