Bilim İnsanları Tarafından Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirildi

Bilim İnsanları Tarafından Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirildi

Bilim İnsanları Tarafından Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirildi

Bilim İnsanları Tarafından Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirildi

 

Kanser tedavisine yeni bir yol: eşzamanlı çoğullamalı gen düzenleme teknolojisinin geliştirilmesi

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIST, Başkan Byung-gwon Lee) Tedavi Teşhis Merkezi’ndeki Dr. Mihue Jang ve grubu, eşzamanlı baskılama yoluyla antikanser immünoterapisi için kullanılabilecek yeni bir gen düzenleme sistemi geliştirdiklerini açıkladılar. Sejong Üniversitesi’nde Profesör Seokmann Hong ve grubu ile yapılan ortak araştırmanın sonuçlarına göre lenfoma hücrelerinin * yüzeyinde ifade edilen bağışıklık sistemine müdahale eden proteinler * ve sitotoksik T lenfosit ** aktivasyonu, Sejong Üniversitesi’nde (Başkan, Deg-hyo Bae).

KIST’ten Dr. Mihue Jang, harici taşıyıcılar olmadan hücre zarının penetrasyonunu sağlamak için CRISPR gen düzenleme sistemini geliştirdi. Bununla birlikte, bağışıklık aktivitesini düzenleyen çeşitli gen türleri vardır ve güvenli ve uygun immünoterapiyi indüklemek için teknoloji henüz yeterince gelişmemiştir. Dr.Jang’ın KIST‘teki grubunun ve Sejong Üniversitesi’ndeki Prof.Hong’un işbirlikçi araştırma ekibi, CRISPR gen düzenleme sistemini daha da geliştirerek, dış taşıyıcılar olmadan genlerin lenfoma hücrelerine aktarılmasına izin vererek immünoterapiye uygulanabilen bir teknoloji geliştirdi. ve aynı anda birkaç genin düzeltilmesi.

Mevcut gen düzenleme teknolojisi, esas olarak viral transdüksiyon veya elektroporasyon yöntemlerini kullanarak, genleri bağışıklık hücreleri arasında T lenfositleri gibi lenfoma hücrelerine aktarmak için kullanılmıştır. Viral transdüksiyon yöntemi genellikle istenmeyen bağışıklık tepkilerine neden olur ve genleri yanlış genom dizilerine sokma şansı yüksektir. Ayrıca, elektrik şoku yöntemi ayrı ve pahalı ekipman gerektirir, bir seferde çok sayıda hücrenin düzeltilmesinde büyük güçlük çeker ve düşük hücre canlılığı gösterir.

KIST ve Sejong Üniversitesi’nin araştırma ekipleri tarafından ortaklaşa geliştirilen bu teknoloji, bağışıklık sistemini baskıladığı bilinen inhibitör bağışıklık kontrol noktaları **** arasında eş zamanlı olarak PD-L1 ve PD-L2’yi hedef alıyor. Tedavi etkinliği doğrulandı, bu bağışıklık kontrol noktalarının hedeflenmesinin bağışıklık sistemine müdahale etmediğini ve sitotoksik T lenfositlerinin antikanser bağışıklık tepkisini arttırmak için doğrudan kanser hücrelerine saldırdığını gösterdi.

Lenfoma hücresi: kandaki, hematopoietik organlardaki, lenf düğümlerindeki  veya lenfoid organlardaki kötü huylu tümörlere atıfta bulunan kan sistemi kanserleri için geniş bir terim

Sitotoksik T lenfosit (CTL): virüslerle enfekte olmuş tümör hücrelerini veya hücreleri sitotoksik maddeler salgılayarak doğrudan öldüren bir T lenfosit türü

Gen düzenleme teknolojisi, normal işlevlerini geri yüklemek için belirli genleri kaldırarak veya genleri düzenleyerek hastalıkların altında yatan nedenleri ortadan kaldıran ve tedavi eden bir teknolojidir. Özellikle, CRISPR gen düzenleme teknolojisi *** artık bağışıklık hücrelerinin genlerini seçici olarak kanser hücrelerine saldırmaya teşvik etmek için düzelterek immünoterapi için yaygın olarak kullanılmaktadır.

CRISPR gen düzenleme teknolojisi: Bakteriyel bağışıklık reaksiyonlarında yer alan proteinlere dayanan bu teknoloji, gen kesme işlevi ve genom dizisi seçiciliğini sağlayan tek kılavuz RNA (sgRNA) ile Cas9 proteinlerinin eşzamanlı eylemi yoluyla genleri seçici olarak düzeltir.

İnhibitör immün kontrol noktaları: immün yanıt sürecinde T hücre reseptörlerinin (TCR) antijen tanımasını düzenleyen ve kanser hücrelerinin yok edilmesine müdahale eden bir tür mekanizma

KIST’ten Dr. Mihue Jang, “Bu yeni geliştirilen gen düzenleme sistemi, çeşitli bağışıklık hücrelerine uygulanabilir ve bu nedenle, sadece kanser değil, aynı zamanda otoimmün ve enflamatuar da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavilerinin geliştirilmesinde kullanılması bekleniyor.

Kaynak: Science News

Bilim İnsanları Tarafından Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirildi YAPILAN YORUMLAR