Chromium ikon

Chromium 87.0.4271.0

Chromium – Geliştirmeye Açık Web Tarayıcısı

 

Chromium, tüm kullanıcıların web’i deneyimlemeleri için daha güvenli, daha hızlı ve daha kararlı bir yol oluşturmayı amaçlayan açık kaynak kodlu web tarayıcısı projesidir.

İsimler benzer olsa da, Chrome ve Chromium birbirleri ile ilişkili olup farklı olarak çalışırlar. Bu yalnızca bir tarayıcının adı değil aynı zamanda Chrome tarafından kullanılan kaynak kodunu üreten açık kaynaklı projenin de adıdır.

Projenin birincil destekçisi, Eylül 2008’de Chrome’u başlattığında projeyi başlattı. Fakat kod açık kaynaklı olduğu için Google tarafından istihdam edilmeyenler de dahil olmak üzere bir çok geliştirici bu projeye katkıda bulunuyor.Chromium

Chrome bu proje ile başlar, ancak bununla bitmez. Bunun yerine, Google, proje içerisine tarayıcının otomatik güncelleme mekanizması gibi kendi kodunu ya da Chrome’u oluşturmak için Adobe Flash gibi bir başkasını (en azından şimdilik) ekler.

Bariz farklar, Google’ın sağladığı hizmetler  güncelleme mekanizması  veya Adobe’in Flash Player ve Chrome’un telif hakkıyla korunan içeriği oynatmasına izin veren dijital haklar yönetimi (DRM) bileşenleri gibi teknolojilere yönelik yerleşik desteklerden kaynaklanıyor.

Ancak en büyük fark, iki tarayıcının özellik ya da destek listelerinin uzunluğu değil, aynı zamanda istikrarları (ya da istikrarsızlıkları) arasındadır. Krom pürüzlüdür ve sadece kenarlarda değil. Pratik açıdan, Chromium tarayıcısının en son sürümü, Chrome’un rawest versiyonundan bile daha fazla çökmeye eğilimli olacak.

Chromium 2

 

Yazan: meto

Chromium 87.0.4271.0 YAPILAN YORUMLAR