Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Chromium ikon

Chromium 111.0.5555.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylar, ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...

Chromium – Geliştirmeye Açık Web Tarayıcısı

 

Chromium , Google’ın geliştiricilerinin yazılımı geliştirdiği ve bir dizi geliştirme eklediği, Chrome’un temelini oluşturan bir uygulamadır.

Bununla birlikte, Chromium, Firefox ve Internet Explorer‘a karşı savaşta atılan uygulamadan çok uzakta değil. Chromium, Google’ın aracıyla neredeyse aynı performansı ve işlevselliği sağlayan daha hafif bir Chrome‘dur. Arayüz, Chrome’unkiyle aynıdır ve ek olarak, daha popüler kardeşinin yanı sıra uzantı ve tema desteğinin yanı sıra tam seçeneklere sahiptir. İki tarayıcı arasındaki asimetriler çok fazla olmasa da, geçerli olanlar oldukça fark yaratıyor.

Chromium’dan farklı olarak, Chrome aynı zamanda entegre bir flash oynatıcı, şirketin birçok indirilebilir araçta kullanılan otomatik güncelleme işlevi ve yazılımın beklentileri karşılamasına yardımcı olacak bazı diğer iyileştirmeler ile birlikte gelir. İkisi arasındaki zıtlıklara rağmen, Chromium aslında oldukça hızlı bir tarama çözümüdür. Basitliğinin tüm kalabalığı cezbetmeyebileceği ve bazı kullanıcıların yalnızca Google’ın kendi aracında bulunan bazı özelliklere ihtiyaç duyabileceği doğrudur. 

Chromium

Chrome bu proje ile başlar, ancak bununla bitmez. Bunun yerine, Google, proje içerisine tarayıcının otomatik güncelleme mekanizması gibi kendi kodunu ya da Chrome’u oluşturmak için Adobe Flash gibi bir başkasını (en azından şimdilik) ekler.

Bariz farklar, Google’ın sağladığı hizmetler  güncelleme mekanizması  veya Adobe’in Flash Player ve Chrome’un telif hakkıyla korunan içeriği oynatmasına izin veren dijital haklar yönetimi (DRM) bileşenleri gibi teknolojilere yönelik yerleşik desteklerden kaynaklanıyor.

Ancak en büyük fark, iki tarayıcının özellik ya da destek listelerinin uzunluğu değil, aynı zamanda istikrarları (ya da istikrarsızlıkları) arasındadır. Krom pürüzlüdür ve sadece kenarlarda değil. Pratik açıdan, Chromium tarayıcısının en son sürümü, Chrome’un rawest versiyonundan bile daha fazla çökmeye eğilimli olacak.

Chromium 2

 

Yazan: meto

Chromium 111.0.5555.0 BENZER İÇERİKLER
Chromium 111.0.5555.0 YAPILAN YORUMLAR