Corona virüsü testi yapan robot tasarlandı

Corona virüsü testi yapan robot tasarlandı

Bilim insanları corona virüsü testi yapan robot tasarladı

Corona virüsü testi yapan robot tasarlandı

 

Daha önce Çin’de bulunan Tsinghua Üniveristesi araştırmacıları koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına destek olacak bir robot tasarlamışlardı.

Reuters tarafından verilen habere göre tekerleklerin üzerine konumlandırılmış bir robotik kol şeklinde çalışan robot, ultrason çekme, ağızdan numune alma ve stetoskopla yerine hastayı dinleme işlemini yapma özelliğine sahipti. Pandemi sürecinin devam etmesi ile beraber, Danimarka Güney Üniversitesi bilim insanları, virüsün aynı Çin’de olduğu gibi virüsün sağlık çalışanlarına bulaşma riskini azaltmak için yapay zekaya sahip bir robot tasarladı.

Yine Reuters tarafından verilen habere göre, söz konusu geliştirilen yapay zekalı robot, hastanın kimlik kartındaki kayıtları sisteme işleme ve ardından corona virüsü test kiti hazırlayarak hastaya uygulama işlemini yapabiliyor. Yapay zeka destekli robotu tasarlayan ekibin başında bulunan Profesör Thiusius Rajeeth Savarimuthu, robotu ilk olarak kendi üzerinde test etti. Yüzünü plastik çerçeveye yerleştiren Savarimuthu’nun ağzından numune toplayan robot, işlem sırasında kameralarını kullanarak hareket etti.

 

Corona virüsü testi yapan robot tasarlandı YAPILAN YORUMLAR