Corona Virüsünün Sebebi O mu?

Corona Virüsünün Sebebi O mu?

Corona Virüsünün Sebebi O mu

Corona Virüsünün Sebebi O mu?

Ekim sonları gibi  Çin’in Wuhan kentinde çıkarak bütün dünyaya yayılan ve 1.2 milyondan fazla insanı etkileyerek ciddi sayıda ölümlere de sebep olan corona virüsü ile ilgili, daha önce birçok iddia ortaya atılmıştı. Corona virüsünün insanlar tarafından laboratuvar ortamında oluşturulduğu yada uzaylıların bu salgını yaydığı şeklinde çeşitli komplo teorileri ortaya atılmıştı. Şimdi ise, birçok ünlü tarafından desteklenen komplo teorisi ise 5G hatlarının corona virüsüne sebep olduğu yönünde.

Küresel olarak 1.2 milyon ve daha fazla sayıda insana bulaşan ve 69 bin üzeri insanı öldüren corona virüsü ile ilgili bir iddia oluşmaya başladı.

Komplo teorisyenleri tarafından ortaya atılan ve içlerinde Hollywood yıldızı Woody Harrelson gibi isimlerin de olduğu birçok kişi tarafından mantıklı olduğu düşünülen iddiaya göre 5G hatlarının corona virüsünün sebebi olması ve bu hastalığın yayılmasının en önemli sebebi olduğu ile ilgili ortak bir inanış başladı.

Bu iddianın yayılması ile beraber, bazı gruplar Birleşik Krallık’taki Birmingham, Liverpool ve Belfast’taki 5G baz istasyonları saldırıda bulundular. İngiliz kabine üyesi Michael Gove, “Bu iddialar tehlikeli ve saçma, tam aksine telefon hatlarına ve baz istasyonlarına zarar vermek salgınla mücadeleye ciddi zarar veriyor” dedi.

Ayrıca “Paper Planes” isimli şarkısıyla şöhrete kavuşan M.I.A. da geçen günlerde Twitter üzerinden 5G’yi eleştirmişti. M.I.A., “5G’nin corona virüsüne sebep olduğunu düşünmüyorum ama insan vücudunun iyileşme sürecine zarar vereceğini ve bu süreci yavaşlatacağını düşünüyorum. Çünkü insanların bu yeni dalga boyu frekansına adapte olamayacağını düşünüyorum” dedi. M.I.A., İngiltere’de insanların baz istasyonlarını yakıp yıktığını da hatırlatırken, “Salgın bitene kadar bu baz istasyonlarını kapatsalar iyi olur” yorumunu yaptı.

Bilim insanları bu iddiaya karşı gelerek, iddiayı kesinlikle kabul etmediklerini belirttiler. İngiliz Ulusal Sağlık Direktörü Profesör Stephen Powis, “Bu teoriler saçma sapan ve tamamen çöp” dedi. Southampton Üniversitesi’nde görevli Dr. Michael Head de, “Bu cehalet çok tehlikeli. Komplo teorisyenleri kamu sağlığı için çok büyük tehlike ve ünlü isimler de bu komplo teorisyenlerinin iddialarını körükledikleri için utanç duymalılar” dedi.

Corona Virüsünün Sebebi O mu

 

 

Corona Virüsünün Sebebi O mu? YAPILAN YORUMLAR