Covide-19’a karşı Remdesivir’in olumlu etkileri çok az

Covide-19’a karşı Remdesivir’in olumlu etkileri çok az

Covid-19 haberleri

Covide-19’a karşı Remdesivir’in olumlu etkileri çok az

Covide-19‘a karşı Remdesivir’in olumlu etkileri çok az. Koronavirüs vakaları, New Scientist’ten en son haberler, özellikler ve röportajlar ve covid-19 pandemisi hakkında önemli bilgiler dahil olmak ü en son koronavirüs haberi.

Bir WHO çalışması, Ebola ilacı remdesivir’in covid-19 vakaları için çok az fayda sağladığını buldu.

Bir Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmasına göre, ilaç şirketi Gilead tarafından Ebola’yı tedavi etmek için başlangıçta geliştirilen bir antiviral ilaç olan Remdesivir’in, covid-19 hastası olan hastanelerde hayatta kalma üzerinde “çok az etkisi var veya hiç etkisi yok”

WHO araştırmacıları antiviral ilaçlar remdesivir ve interferon-β1a, antimalaryal ilaç hidroksiklorokin ve lopinavir ve ritonavir adı verilen iki HIV ilacının bir kombinasyonu dahil olmak üzere dört potansiyel tedavinin etkilerini test etti . Sonuçlar remdesivir “mortalite üzerine anlamlı etkisi” vardır önermek, bir de Oxford Üniversitesi Martin Landray söyledi açıklamada.

Landray, bulguları “önemli ama makul” olarak nitelendirdi ve denemenin “net, bağımsız ve sağlam sonuçlar üreterek dünyaya büyük bir iyilik yaptığını” ekledi. Henüz hakemli olmayan çalışma, 30’dan fazla ülkede 11.266 katılımcıyı içeriyordu ve tedavilerin hiçbirinin covid-19 mortalitesi veya hastaların hastanede geçirdiği süre üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığını buldu. 

Mayıs ayında, remdesivir‘e ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından acil kullanım izni verildi ve daha sonra İngiltere ve diğer ülkelerde kullanımı onaylandı. ABD başkanı Donald Trump, bu ayın başlarında koronavirüs için pozitif test ettikten sonra ilacı aldı. Gilead yaptığı açıklamada , araştırmanın bulgularının diğerleriyle “tutarsız” olduğunu belirterek, sonuçların henüz hakem tarafından gözden geçirilmediğini vurguladı.

Gilead tarafından yürütülen yaklaşık 1000 covid-19 hastasının yer aldığı ayrı bir çalışma, remdesivir ile tedavinin, plaseboya kıyasla iyileşme süresini beş gün azalttığı sonucuna varmıştır. The Guardian , Gilead’e yeni davanın sonuçlarının anlatıldığını bildirdi.

23 Eylül’de ve DSÖ ile ilacı ücretsiz olarak sağlamak için yapılan bir anlaşmanın parçası olarak 28 Eylül’de çalışmanın bir taslağı verildi. Gilead, 8 Ekim’de Avrupa komisyonuyla 500.000 doz ilaç sağlamak için bir sözleşme imzaladı.

201016_ns_covid19

 

Covide-19’a karşı Remdesivir’in olumlu etkileri çok az YAPILAN YORUMLAR