Darktable ikon

Darktable 3.2.1

Darktable – Ücretsiz Fotoğraf İşleme Yazılımı

 

darktable , bir süredir piyasada olan ve temel olarak Windows dışındaki çoğu işletim sistemi için macOS , Ubuntu, Fedora, Debian, Solaris, FreeBSD için kullanılabilen açık kaynaklı ve platformlar arası bir fotoğrafçılık iş akışı uygulamasıdır .

Ancak, projenin arkasındaki geliştirme ekibi kısa süre önce bu kullanışlı uygulamayı Alfa Öncesi anlık görüntü biçiminde başarıyla Windows’a taşımayı başardı. Her şeyden önce, lütfen uygulamanın Windows sürümünün hala biraz kaba olabileceğini ve hatalar veya başka sorunlar bulursanız, bunları uygulamanın resmi hata izleyicisini bildirmeyi düşünün.

Bunun dışında, karanlık tablodan bekleyebilecekleriniz burada. İlk olarak, tüm bit ve bob’lara sahip çok sayıda görüntü (ve RAW görüntü) işleme araçlarının yanı sıra, uygulamanın fotoğrafları yönetmek adına  oldukça yararlı olduğunu da fark edeceksiniz.

Fotoğraf yönetimi süper güçlerine sahip çok popüler bir görüntü işlemcisi, artık Windows için de mevcut

Aslında, tipik bir ham görüntü dönüştürücü ve işlemci ile temel (veritabanına özgü) bir görüntü yönetim aracı arasında pürüzsüz bir denge sağlamayı amaçlamaktadır, bunların tümü resimlerinizle olabildiğince verimli çalışmanıza olanak sağlamak adına. Esnek veritabanı sorguları gerçekleştirebilir, etiketlere, derecelendirmeye ve renk etiketlerine göre resim aramaları gerçekleştirebilir, ayrıca resim koleksiyonlarınızı filtreleyebilir ve sıralayabilirsiniz.

Uygulamanın öne çıkan özelliklerinden biri, yalnızca birkaç isim vermek için JPG, CR2, HDR, PFM gibi çok çeşitli görüntü formatlarını içe aktarmanıza izin vermesinden kaynaklanıyor. Picasa ve Flick web albümleri, HTML tabanlı web galerileri oluşturmanızı ve resimleri JPEG, PNG, TIFF, PPM, PFM, EXR gibi formatlara aktarmanızı kolaylaştıran uygulamanın dışa aktarma sistemi de bir o kadar önemlidir.

Çoğu görüntü işlemini kolaylıkla gerçekleştiren şaşırtıcı derecede iyi donanımlı yardımcı program

Bununla birlikte, genel olarak,  en iyi görüntü işleme operasyon modülleri ile bilinir. Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu temel görüntü işleme görevini yerine getirebilir. Resimleri ters çevirme, resimleri kırpma veya resimleri döndürme, pozlamayı ayarlama, renk bilgilerini yeniden oluşturma, beyaz dengesini ayarlama, çeşitli doygunluğu veya renkle ilgili seviyeleri düzeltme, gürültüyü kaldırma, lens düzeltmesi uygulama, noktaları kaldırma, renk sapmalarını düzeltme ve keskinleştirme konusunda yardımcı olur.

Görüntü işleme efektleri söz konusu olduğunda da hayal kırıklığına uğratmaz. Size filigran ve çerçeveler ekleme, resimlerinize vinyet ve gren ekleme seçeneklerinin yanı sıra çeşitli diğer ilginç efektler (Orton, çiçeklenme, renklendirme, dereceli yoğunluk) sunar.

Darktable

 

Yazan: meto

Darktable 3.2.1 YAPILAN YORUMLAR