Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Darktable ikon

Darktable 4.2.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmadı)
Loading...

Darktable – Ücretsiz Fotoğraf İşleme Yazılımı

 

darktable , bir süredir piyasada olan ve temel olarak Windows dışındaki çoğu işletim sistemi için macOS , Ubuntu, Fedora, Debian, Solaris, FreeBSD için kullanılabilen açık kaynaklı ve platformlar arası bir fotoğrafçılık iş akışı uygulamasıdır .

Geliştirme ekibi, bu kullanışlı uygulamayı, Alfa Öncesi anlık görüntü biçiminde başarıyla Windows’a taşımayı başardı. Programın Windows sürümünün hala biraz kaba olabileceğini, hatalar veya başka sorunlar ihtimali olabilir. Karşılaştığınız bu tip sorunları, uygulamanın resmi hata izleyicisine bildirin.

Bunun dışında, karanlık tablodan bekleyebilecekleriniz burada. İlk olarak, uygulamanın fotoğrafları yönetmek adına  oldukça yararlı olduğunu da fark edeceksiniz.

Fotoğraf yönetimi süper güçlerine sahip çok popüler bir görüntü işlemcisi, artık Windows için de mevcut

Aslında, tipik bir ham görüntü dönüştürücü ve işlemci ile temel (veritabanına özgü) bir görüntü yönetim aracı arasında pürüzsüz bir denge sağlamayı amaçlamaktadır, bunların tümü resimlerinizle olabildiğince verimli çalışmanıza olanak sağlamak adına. Esnek veritabanı sorguları gerçekleştirebilir, etiketlere, derecelendirmeye ve renk etiketlerine göre resim aramaları gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber,  resim koleksiyonlarınızı filtreleyebilir ve sıralayabilirsiniz.

Uygulama JPG, CR2, HDR, PFM gibi çok çeşitli görüntü formatlarını içe aktarmanıza izin verir. Picasa ve Flick web albümleri, HTML tabanlı web galerileri oluşturmanızı sağlar. Resimleri JPEG, PNG, TIFF, PPM, PFM, EXR gibi formatlara aktarmanızı kolaylaştırır.

Çoğu görüntü işlemini kolaylıkla gerçekleştiren şaşırtıcı derecede iyi donanımlı yardımcı program

Bununla birlikte, genel olarak,  en iyi görüntü işleme operasyon modülleri ile bilinir. Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu temel görüntü işleme görevini yerine getirebilir. Resimleri ters çevirme, resimleri kırpma veya resimleri döndürme, pozlamayı ayarlama, renk bilgilerini yeniden oluşturma, beyaz dengesini ayarlama özellikleri sağlar. Doygunluğu veya renkle ilgili seviyeleri düzeltme, gürültüyü kaldırma, lens düzeltmesi uygulama, noktaları kaldırma, renk sapmalarını düzeltme ve keskinleştirme konusunda yardımcı olur.

Görüntü işleme efektleri söz konusu olduğunda da hayal kırıklığına uğratmaz. Size filigran ve çerçeveler ekleme, resimlerinize vinyet ve gren ekleme seçenekleri sunar. Ayrıca çeşitli diğer ilginç efektler (Orton, çiçeklenme, renklendirme, dereceli yoğunluk) sunar.

VirusTotal sonuçları için buraya tıklayın!

Darktable

 

Yazan: meto

Darktable 4.2.0 YAPILAN YORUMLAR