Dünya yörüngesine yeni bir Ay dahil oluyor!

Dünya yörüngesine yeni bir Ay dahil oluyor!

Dünya yörüngesine yeni bir Ay dahil oluyor!

 

Bir gök cisminin Dünya yörüngesine girip Dünya’nın yeni bir Ay’ı olabileceği açıklandı!

Uzman gök bilimciler, yeni bir gök cisminin dünyamıza yaklaşıyor olduğunu belirtti. Bu gök cisminin Dünya yörüngesine girerek geçicisi süreliğine, tıpkı Ay gibi Dünya’nın yeni bir mini uydusu olacağını açıkladı.

Dünya yörüngesine yeni bir Ay dahil oluyor!

Dünya’nın yörüngesine ‘2020 SO‘ isimli bir gök cisminin girebileceği açıklandı! Dünya’ya yaklaşmakta olan bu gök cisminin izlediği yörüngenin simülasyonunu oluşturan gök bilimciler, araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Bu gök cisminin, Dünya’nın yörüngesine girerek Dünya’nın yeni ‘mini Ay‘ı olabileceği ifade edildi. Ancak bu durumun geçici bir süre için yaşanacak olduğu açıklandı.

dunya-yorungesine-yeni-bir-ay-dahil-2mPG

ScienceAlert’ta yer alan habere göre, 2020 SO’nun ne olduğu ise henüz netlik kazanmış değil, ancak uzmanlar bunun Eylül 1966’da uzaya fırlatılan  Surveyor 2 Centaur roketinin gövdesi olabileceği görüşünde.

2020 SO‘nun gezegenimiz için bir tehdit oluşturmadığının altını çizen bilim insanları, bu gizemli gök cisminin ekim ayında Dünya’nın yörüngesine girecek ve 2021’in mayıs ayına kadar Dünya’nın etrafında dönecek olduğunu belirtti.

Bizim yorumumuz;

Kaynak olarak Teknolojioku haber sitesinden edindiğimiz haberin içeriği incelediğinde, uzman olarak adlandırılan Uzman gök bilimciler tarafından netlik kazanmamış bir haber olduğu görülmekte. Bilim konusunda gelişen haber değeri olan bilgileri her ne kadar paylaşmak istiyor olsak bile, bazen eleştirmeye gerek duyabiliriz. Bu eleştiri, biz ve bizim gibi haber siteleri ile ilgili olmayıp tamamen bu açıklamaları kamuoyuna dağıtan bilimsel araştırma örgütleri ile ilgili olacaktır.

Eleştiri konusu ise şöyle; zaten bir gök cisminin geçici olarak dünyanın uydusu olması ne kadar haber değeri taşıyabilir ? Ayrıca bunun Eylül 1966’da uzaya fırlatılan  Surveyor 2 Centaur roketinin gövdesi olabileceği ihtimali üzerinde durulması da ayrı bir tartışma konusu olmalıdır. Bu gök cismi olan şey Surveyo 2 Centaur roketinin gövdesi mi, değil mi? Bir kere bunun net olması gerekirdi. Her neyse…dünyada bu konuda konuşulan bir bilim haberini paylaştık. Kalan yorumlar sizlere ait olsun.

Kaynak: Teknolojioku

Dünya yörüngesine yeni bir Ay dahil oluyor! YAPILAN YORUMLAR