Dünyanın İlk Bilgisayarı Antikythera’nın sırrı çözüldü

Dünyanın İlk Bilgisayarı Antikythera’nın sırrı çözüldü

antikythera

Antikitera Mekanizması, eski bir Yunan astronomik hesap makinesi, 1901’deki keşfinden bu yana araştırmacılara meydan okuyor.

Şimdi 82 parçaya bölünmüş, 30 adet aşınmış bronz dişli çark da dahil olmak üzere orijinalin yalnızca üçte biri hayatta kalıyor. 2005 yılında Mikrofokus X-ışını Bilgisayarlı Tomografi (X-ışını CT), makinenin arka yapısının kodunu çözdü. Ancak ön kısım büyük ölçüde çözülmeden kaldı. X-ışını CT ayrıca, Güneş, Ay ve antik çağda bilinen beş gezegenin hareketlerini ve bunların antik bir Yunan Kozmosu olarak cephede nasıl görüntülendiklerini anlatan yazıtları da ortaya çıkardı. 

Antikythera Mekanizması, akademisyenleri birçok disiplinde meşgul eden bir kültürel hazinedir. Astronomik döngüleri ve teorileri  mekanikleştirerek astronomik tahminler yapmak için çığır açan teknolojiyi kullanan bronz dişlilerden oluşan mekanik bir bilgisayardı . Antikythera Mekanizmasının hayatta kalan başlıca parçaları A – G ve küçük parçalar 1–75 7 olarak etiketlenmiştir . Kısmi, hasarlı, aşınmış ve birikintilerle kaplı (Ek Şekil S1). Yine de, onlar milimetre delil açısından zengin olan seviye ile küçük metin karakterlerinin ince mekanik bileşenlerinin ayrıntıları ve binlerce parçaları içine gömülü ve 2000’den fazla yıldır okunmamış.  A Parçası, B, C ve D Parçalarının her birinde tek bir dişli ile hayatta kalan 30 dişliden 27’sini içerir . Parçalar, büyük karmaşıklığa sahip 3 boyutlu bir bulmacadır.

Antikythera Mekanizmasının ön cephesini aydınlatmak için önemli bir disiplinler arası çabanın doruk noktası. Önceki araştırmalar Arka Kadranların yaratıcılığını ortaya çıkardı, burada ön tarafta Cosmos’un zenginliğini gösteriyoruz. Modelimizin temel yapısal özellikleri, fiziksel kanıtlar, geri yüklenen gezegen dönemi ilişkilerinin ana faktörleri ve BCI’daki halka tanımı tarafından belirlenir. Varsayımsal özellikler, Cosmos ekranını büyük ölçüde geliştirir ve haklı çıkarır: Ön ve Arka Kadranları tematik olarak birbirine bağlayan bir Ejderha Eli ; ve bir Dizin Mektubu Şeması gezegenlerin sinodik olayları için.

Kanıt kaybından dolayı, modelimizin orijinalin bir kopyası olduğunu iddia edemeyiz, ancak bu kıvrımlı 3B bulmacaya yönelik çözümümüz, modelimizin mantığından ve onun hayatta kalan kanıtlarla tam olarak eşleşmesinden güçlü bir destek alıyor. Antikythera Mekanizması, Babil astronomisinden döngüleri ve geometri için Yunan yeteneğini birleştiren matematiksel astronomi için bir hesaplama aracıydı.

Antikythera’nın çalışma mekanizmasını tam olarak çözdüklerinden emin olduktan sonra, araştırmalar bu konular üzerine yoğunlaşacak gibi görünüyor. Şimdilik UCL’de araştırma yürüten bilim insanlarının fiziksel olarak da bu modellemeyi hayata geçirmelerini bekleyip diğer soruların yanıtları için fikir yürütmekten başka seçeneğimiz yok gibi görünüyor.

 

Dünyanın İlk Bilgisayarı Antikythera’nın sırrı çözüldü YAPILAN YORUMLAR