Fiber İnternet Nedir, Ne Avantaj Sağlar?

Fiber İnternet Nedir, Ne Avantaj Sağlar?

Fiber İnternet Nedir, Ne Avantaj Sağlar

Fiber İnternet Nedir, Ne Avantaj Sağlar?

 

Fiber İnternet Nedir, Ne Avantaj Sağlar? Gerek telefon altyapısı için gerekse internet altyapısı için iki farklı kablo kullanılmaktadır. Bu kablolardan biri bakır iletkenlerden, diğeri de cam elyafından yapılan fiber optik kablolar olarak bilinmektedir.

ADSL,  telefon hatları aracılığıyla internet bağlantısına sahip olmanızı gerçekleştiren bir teknoloji. Telefon alt yapısında bulunan bakır teller, yerel bir telefona santraline bağlanan modemle birlikte çalışır ve buradan çıkan sinyaller, basitçe merkezi internet sistemi olarak anlatabileceğimiz DSLAM, yani Sayısal Abone Hattı Erişim Çoklayıcı’ya gönderilir. Bu iletim için kullanılan iki farklı kablo arasında veri erişim kalitesi bulunur. Özellikle hız farkı en önemli farktır.

Her şeyden önce elbette hız farkı en büyük fark olsa da, daha başka farklılıklar bulunmaktadır. Hava şartlarına bağlı mevsimsel arızalar bakır iletkenlerde çok daha fazla iken, fiber kablolarda bu durum minimize olmaktadır. Bakır kablolarda ısınma daha fazla olacağı için soğutma koşulları oluşması gerekmekte iken, fiber optik kablolarda böyle bir sorun yoktur. Fiber optik kablo ile alınan internet hizmeti, bakır kablolardan alınanda bağımsız olduğu için, telefon arızalarından kaynaklanan müdahelelere maruz kalmaz.

Aynı zamanda sinyal kaybı olmamakla beraber, internet kullanımını en verimli hale getiren bir iletim sistemidi fiber optik sistem. Anca her bölgede altyapı olarak bu eksiklik henüz giderilmemiştir. Bunun en önemli sebebi ise, fiber optik hizmet verecek olan sağlayıcıların, bölge belediyeleri ile anlaşamamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu defa TTelekom ile anlaşmak zorunda kaldıklarından dolayı, bu hizmetin maliyeti yükselmektedir. Fiber optik internet kullanmak isteyenlerin, önceden bulundukları adreste fiber altyapı olup olmadığını sorgulamaları gerekmektedir.

Fiber İnternet Nedir, Ne Avantaj Sağlar? YAPILAN YORUMLAR