Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
FreeCAD ikon

FreeCAD 0.20.1

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylar, ortalama: 3,00 out of 5)
Loading...

FreeCAD – 2D – 3D Çizim Programı

 

FreeCAD, 2D ve 3D çizimler oluşturmak ve komut dosyaları yazmanıza yardımcı olmak için birçok özel parametreyle birlikte gelen bir grafik düzenleyici.

3D tasarım söz konusu olduğunda, uygun araçlarla çalışmak zorunludur. Dışarıda profesyonel uygulamalar olsa da, ücretsiz alternatiflerin de sunacağı çok şey var. Böyle bir yardımcı program, Qt ve Python’da yerleşik ve açık kaynak lisansı altında yayınlanan bir CAD uygulaması yazılımıdır.

Program, gerçek hayattaki nesneleri tasarlamak için kapsamlı bir araç kutusu sağlamak için prosedürel geometriye ve parametrik modellemeye odaklanır. Parametrelerinde hızlı bir şekilde değişiklik yapmanıza yardımcı olmak için bir modelin geçmişini depolayarak hem 2B hem de 3B bileşenleri çizmenize olanak tanır. Programda oluşturduğunuz 2B nesneler, diğer bileşenleri oluşturmak için kullanılabilir, yani iki boyutlu bir modeli 3B’ye veya tam tersine dönüştürebilirsiniz.

Bu program ile uyumlu çok sayıda dosya formatı vardır ve bu onu çok yönlü kılar. 3ds stüdyo ağlarını, DXF, BRP, DAT, SVG, MED, IGES, BMP, JPG, IFC, OCA, ASC, SVG, WRL ve diğerlerini okuyabilir. Bu özellik, onu program ile birlikte kullanabileceğiniz diğer 3D modelleme araçlarıyla uyumlu hale getirir.   Ancak It’i zaman ayırmaya değer kılan yalnızca desteklenen biçimlerin çeşitliliği değildir. Görüntüleme seçenekleri, tasarım ve çizim araçları, inceleme araçları ve teknik çizim yetenekleri nedeniyle  mekanik ve mühendislik, mimari veya ürün tasarımı dahil olmak üzere çeşitli alanlar için modeller oluşturmak için kullanılabilir.

Uygulama, 3B nesnelerin oluşturulmasına ve işlenmesine izin veren işlevlerle birlikte gelir. Araç çubuğu, tasarımınızın en küçük ayrıntısına bile dikkat etmenizi sağlamak için görünümü değiştirmek için kısa yollar ve sık kullanılan kontroller içerir. Ortografik, aksonometrik ve perspektif görünümlere sahiptir ve ayrıca özel görünümler oluşturmanıza olanak tanır. Size kolaylık sağlamak için kamera konumunu değiştirebilir ve stereo modunu değiştirebilirsiniz. Yakınlaştırma seçenekleri de mevcuttur. Ayrıca tasarımınızdaki nesneleri de taşıyabilir, döndürebilir, ölçekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Entegre parametre düzenleyici, modelinizin parametre listesini kontrol etmenize ve değerlerini düzenlemenize olanak tanır. Düzenleyici, olay yeri denetçisi, mesafe ölçüm aracı ve birim hesaplayıcı ile birlikte ilgi çekici modeller oluşturma konusunda yardım sağlar. Bunları karmaşık bileşenler oluşturmak, ağlar tasarlamak ve bir robot ve çeşitli nesnelerle simülasyon ortamları kurmak için kullanabilirsiniz. Program, sık yapılan işlemleri otomatikleştirmek için makro kaydı ve entegre bir hata ayıklayıcı içerir.

 

FreeCAD

 

 

Yazan: meto

FreeCAD 0.20.1 YAPILAN YORUMLAR