Google ve Youtube Neden Çöktü?

Google ve Youtube Neden Çöktü?

Google ve Youtube Neden Çöktü

Google ve Youtube Neden Çöktü?

 

 

Teknoloji devi Google ve Youtube dün öğle saatlerinde çöktü. Çökmeye sebep olarak hataların kaynağı firmanın “dahili depolama” sorunu olduğu açıklandı.

Dünya’da yüz milyonlarca kullanıcısı olan Google, hafta başında yaşadığı çökme ile gündeme geldi. Dün öğle saatlerinde Google, Gmail, Meets ve Youtube’da yaşanan sorunun, ‘dahili depolama’ kaynaklı olduğu açıklandı.

Google, kimlik doğrulama sistemi kesintisinin dahili depolama kotası sorunundan kaynaklandığını belirtti. Yapılan açıklamada, sorundan kullanıcılarının ‘çoğunluğunu’ etkilediğini söyledi, ancak bu konuda kesin bir rakam vermedi.

Kesinti izleme sitesi olan DownDetecter, saat 11.40 civarında sitelerle ilgili sorunları bildiren on binlerce kullanıcı uyarısı aldı. Sorunlar ağırlıklı olarak Avrupa’da, ancak Avustralya’da, ABD’nin doğu kıyılarında ve Afrika’nın bazı bölgelerinde, Güney Amerika’da ve Asya’da da sorun bildirildi. Bununla beraber saat 15:00 sularında aynı sorun ülkemizde de yaşandı.

11.54’e kadar, yalnızca YouTube için 50 binden fazla şikayet oluştu, bunların yarısı (yüzde 49) web sitesiyle ilgiliyken, yüzde 43’ü video izleme sorunlarıyla ilgiliydi. Gmail ise öğleden önce 23 bin şikayet aldı ve Google’ın ana sitesinde aynı anda 19 bin şikayet bildirildi.

DownDetector tarafından yapılan açıklamaya göre, bu sitelerdeki sorunların yüzde 81’i ve yüzde 91’i giriş sorunu şeklinde oldu. Daha sonra Google tarafından, “Kimlik doğrulama sistemi sorunu saat 04:32’de (Pasifik zaman dilimi) çözüldü. Artık tüm hizmetler geri yüklendi. Bu sorundan etkilenen herkesten özür dileriz ve bu sorunun gelecekte tekrarlanmamasını sağlamak için kapsamlı bir takip incelemesi yapacağız” diye bir açıklama yapıldı.

Google ve Youtube Neden Çöktü? YAPILAN YORUMLAR