Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Hafıza Nasıl Geliştirilir

Hafıza Geliştirme Yöntemleri

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Hafıza Geliştirme Yöntemleri

 

Her yaşta hafıza problemleri yaşıyor olabiliriz. Aslında belirgin bir hafıza kaybı problemi yoksa, bu konuda hafızanın bir suçu yada rahatsızlığı yoktur.

Bu noktada hafızanın eğitilmesi ve doğru kullanılması için gerekli yöntemler devreye girer. Bir anlamda çeşitli beyin egzersizleri ile çok daha kuvvetli bir hafızaya sahip olabiliriz. Örneğin; bugün Kıbrıs Barış Harekatı emrini veren başbakanın Bülent Ecevit olduğunu hatırlıyorsak, bu konuyu Kıbrıs ile ilişkilendirdiğimiz ve kafamızda Kıbrıs ve Bülent Ecevit ilişkisinin varlığıdır. Diğer bir örnek ise, cüzdanınızı koyduğunuz yeri hatırlamak için kuracağınız ilişkilendirmedir. Mesela cüzdanınızı makyaj aynasının çekmecesine koyduysanız, makyaj çantasının çekmecesinin evinizde bir para kasası olduğunu hayal etmeniz şeklinde olabilir. Arabanızın ruhsatını koyduğunuz yeri veya nesneyi dört tekerleğe sahip bir araba gibi hayal ettiğinizde, ruhsatı koyduğunuz yeri daha çabuk hatırlarsınız.

Diğer yöntemlerden biri de; istifleme yöntemi olarak tabir edilen yöntemdir. Bu yöntem sayesinde, alışveriş listelerini kafanızda gruplandırdığınızda hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin listedeki malzemeler, temizlik, sebze, meyve ve şarküteri gibi gruplandırabilirsiniz. Bunun dışında, hatırlamak zorunda olduğunuz listeyi alfabetik olarak sıralayabilirsiniz.

Bütün bunların dışında, meditasyon, uyku egzersizleri, matematik hesaplarını kafadan yapmaya çalışmak, yeni spor türlerini denek ve yeni kelimeler ezberlemek gibi yöntemler de hafızayı diri tutar. Bazı telefon uygulamaları da (Memorize By Heart ve Peak gibi…) hafıza gelişimine katkılar sağlamaktadır.

Hafıza Nasıl Geliştirilir

 

 

Yazan: meto

Hafıza Geliştirme Yöntemleri BENZER İÇERİKLER
Hafıza Geliştirme Yöntemleri YAPILAN YORUMLAR
Program Videoları