İnsanlığı Bekleyen Gelecek!

İnsanlığı Bekleyen Gelecek!

İnsanlığı Bekleyen Gelecek2.jpg

İnsanlığı Bekleyen Gelecek!

 

CVID-19 (Coronavirus) salgını nedeniyle bütün dünyada küresel ölümler ve müthiş bir kaos yaşanıyor. Fakat salgında ki düşüş ise insanların umudunu güçlendiriyor.

Yaşanan küresel kaos arasında sağlığının ve ihtiyaçlarının derdine düşen dünya insanları, bu salgının bittikten sonra yada azaldıktan sonra kendilerini nasıl bir gelecek bekledikleri hakkında bir fikirleri yok. Aslında insanlar hayatta kalma mücadelesi yaşarken, bu konuda fikir üretecek durumda da değiller.

Örneğin; teknoloji, insan kültürünün çok daha önemli bir parçası haline gelecek. Yapay zeka teknolojisi daha hızlı bir şekilde yaşamımıza dahil olacak. Tabi sözünü ettiğimiz yapay zeka sadece ‘Siri’ değil. Eski yaşam alışkanlıklarının değişmesi ile beraber, temassız bir hayatın sürdürülmesi ihtiyacından dolayı yapay zeka ve yapay zekalı robotların hayatımızı istila etmesine göz yummak zorunda kalacağız.

Bu salgın, bu alışkanlıkların nasıl değişebileceğini görmek adına bir çok sektöre test imkanı sağladı. Gördük ki, bankaya gidilmeden bir çok iş halledilebiliyormuş. Bir çok banka şubelerinde personel sayısı sıfır seviyesine getirilse de, hizmette ciddi bir aksama yaşanmadı. Yada aksaklıklar telafi boyutunda tespit edildi.  Postanelerde de aynı durum var.

Alışveriş için hiç bir yere gitmeye gerek olmadığını fark etti insanlar. İnternetten ver siparişini gelsin ayağına. Lokantaya gitmeye hiç gerek yokmuş zaten. Lokanta, AVM ve market derken; tek sorun berberler. Berber işini yapay zeka, internet veya robot boyutunda düşünemiyoruz henüz.

Tüm bunlara çok yakın günlerde paket taşıyan robotlar, robot eşler, kendi kendine giden arabalar, savaşan robot askerler gibi insanları aynı zamanda korkutan robot ve yapay zeka teknolojileri dahil olduğunda, bu defa insaların hayatını kolaylaştıracak zannedilen ama insanlara farklı bir şekilde zarar veren bir teknoloji gerçeği karşımıza çıkıyor.

Bankalardaki personele ihtiyaç kalmazsa, bir eşe ihtiyaç olmazsa, arabalar kendi kendine gider şoföre ihtiyaç kalmazsa, askerin ve polisin yerini robotlar alırsa neler olacağını hayal bile edemeyiz. Fakat bu anlattıklarımız ise, hiç hayal değil ve hızla yaklaşan gerçekler. İşte bizi bekleyen bu gelecek, Coronovirus salgını sonrasında, yapay zeka ve robot teknolojisinin hayatımıza daha çabuk gireceği ve kendimizi ona hızlı bir şekilde teslim edeceğimiz gerçeği.

 

 

 

 

İnsanlığı Bekleyen Gelecek! YAPILAN YORUMLAR