iOS 14 WWDC 2020 Etkinliğinde resmen tanıtıldı

iOS 14 WWDC 2020 Etkinliğinde resmen tanıtıldı

iOS 14 resmen tanıtıldı!

iOS 14 resmen tanıtıldı!

Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2020) bugün başladı. Apple, konferansa katılan kullanıcıların merakla beklediği iOS 14’ü tanıttı. iOS 14 ile gelen yenilikler arasında App Library, Widget boyutları, Picture in Picture, Siri tasarımı ve 11 dil için çeviri hizmeti gibi özellikler yer alıyor.

Ana Ekran sayfalarında bugüne kadarki en büyük güncellemeye yer veren sürümde, göz alıcı bir şekilde yeniden tasarlanan araç takımları ve Uygulama Arşivi, App Clips ile App Store’dan yararlanmanın yeni bir yolu, Mesajlar uygulamasında güçlü güncellemeler ve daha fazlası yer alıyor.Yeni Gelen iOS 14 Özellikleri:

1) Widget desteği: Apple, Android cihazlardaki gibi daha doğrusu Microsoft Phone’larda gördüğümüz gibi bir Widget sistemini iOS 14‘e getirdi. Bu destek ile birlikte iPhone’ların ana ekranına uygulamaların widget’ları eklenebilecek. Eklenen widget’lar parmak hareketi ile sürüklenip değiştirilebilecek.

2) App Library (Uygulama Kütüphanesi): Bu özellik ile uygulama listeleme daha doğrusu uyuglama klasörlemek daha işlevsel hale getirilmiş durumda. Uygulama kütüphanesinde uygulamalar basitçe klasörlenecek ve özellikteki arama çubuğunda yapacağınız aramalar size istediğiniz uygulamayı hızlıca bulmanıza imkan sağlayacak.

3) Picture in Picture (Ekran içinde ekran): Android tarafında olan özelliklerden biri daha iOS 14 ile iPhone’lara geliyor. Bu özellik ile birlikte iPhone kullanıcıları da video izlerken, izledikleri videoları küçültebilecek ve istedikleri uygulamalarda gezinmeye devam edebilecek. Bu sırada arka planda video akışı sürecek. Bu özelliğe arka planda video oynatma özelliği demek de mümkün.

4) Siri: iOS 14 ile birlikte Sirinin tasarımı da özellikleri de tamamen yenilendi. Siri bundan böyle ekranın tamamını kaplamayacak. Sizi dinledikten sonra sonucu ekranın üst tarafında çıkartacak. Ayrıca sesli mesaj da gönderebilecek. Çeviri uygulaması ile uyumlu çalışacak.

iOS 14 resmen tanıtıldı

5) Çeviri: Apple’ın da artık bir çeviri uygulaması var. Bu çeviri uygulaması cümle ve paragraf çevirileri yapacak ve sesli diyaloglara da destek verecek. Google Çeviri’ye en ciddi rakiplerden biri çıktı desek sanırız yanlış bir şey söylemeyiz. Çeviri uygulaması şimdilik Türkçe desteği sunmayacak.

6) Mesajlar: Mesajlar uygulaması da iOS 14 ile önemli geliştirmeler aldı. Bu gelişmelerden biri, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarına oldukça benziyor. Zira, mesajlaşma uygulaması artık grup mesajlarına destek veriyor ve grup mesajlarına artık grup fotoğrafı eklenebiliyor. Ayrıca en sık konuşulan kişiler en üste iğnelenebiliyor. WhatsApp’taki gibi kişi etiketlemeye de izin veren yeni mesajlar, bir kişiyi etiketleyip cevap vermeye başladığınızda da kişinin fotoğrafını öne çıkartıyor. Ayrıca Memojiler de geliştirildi ve artık maske takabilen bir memojiye sahibiz.

7) Apple Maps: Apple Maps artık önerilere izin veriyor. Bu öneriler sayesinde insanlar en iyi yerleri keşfedebiliyor, Apple Maps’e bakarak yakındaki en iyi yerler arasında seçim yapabiliyor. Bisiklet sürücüleri ve Elektrikli otomobil sahipleri de artık Apple Maps tarafından destekleniyor. Böylece onlar da kendilerine özel güzergah önerileri alabiliyor.

9) App Store ve App Clip desteği: iOS 14 ile indirme gerektirmeden uygulama kullanımı sonunda gerçek oldu. App Clip özelliği ile birlikte Apple Pay kullanarak, QR kodlar NFC’ler ile uygulama indirmeden ödemeler yapılabiliyor. 10 MB’lık küçük uygulamaları indirmek yeterli oluyor. Büyük uygulamaları indirmeye gerek kalmıyor.
Özellikler ile ilgili güncelleme alacak modeller:
iPhone SE (2020)
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone SE (2016)
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPod touch (7. nesil)
iOS 14 WWDC 2020 Etkinliğinde resmen tanıtıldı YAPILAN YORUMLAR