Kemiğe Dönüşen Jel Geliştirildi

Kemiğe Dönüşen Jel Geliştirildi

Kemiğe Dönüşen Jel

Kemiğe Dönüşen Jel Geliştirildi!

 

New South Wales Üniversitesi araştırmacıları tarafından vücuda girdikten sonra kemiğe dönüşen bir tür mürekkep geliştirdiler.

Biyolojik mürekkep olarak da tanımlanabilen bu jel türü mürekkep sayesinde,  vücut dışında kemik üretim ihtiyacı karşılanabilecek.

Gelişen teknoloji ile beraber sağlık alanında bir çok konuda yeni bir döneme girdik. Bu yeni teknolojik dönemde,  vücut organları ve dokuları  oluşturacak imkanlar gelişmeye başladı. Bu konuda araştırmacılar en büyük katkıyı üç boyutlu baskı teknolojisi sağlıyor.

Aslında şimdiye kadar üç boyutlu baskı teknolojisiyle çeşitli organlar yapılıyordu. Fakat bunun dışında bugüne kadar hiç yapılmamış bir şey geliştirildi. Geliştirilen bu yöntem sayesinde  canlı hücrelere sahip kemik üretiminin önü açıldı. New South Wales Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, “hücre süspansiyonlarında seramik çok yönlü baskı” diğer adı ile “COBICS” isimli bir biyolojik mürekkep geliştirdiler.

Bilim insanları bugüne kadar sentetik kemikler oluşturmak sureti ile bu ihtiyacı karşılıyorlardı. Fakat bu kemiklerin içindeki canlı hücreler, üretilen sentetik kemiğe uyması umuduyla doktorlar tarafından sonradan ekleniyordu. İşte yeni yöntem bu sorunu ortadan kaldırmayı başardı.

COBICS isimli biyolojik mürekkep, kalsiyum fosfat içeriyor ve oda sıcaklığında jel kıvamına sahip oluyor. Mürekkep, sıvıya maruz kaldığında sertleşerek gözenekli bir yapı oluşturuyor. Yani doğal kemiğe benzer bir hâle bürünüyor. Üstelik mürekkep, yeni kemiğin gerekli olduğu hastanın vücuduna doğrudan aktarılıyor. Hücreler, mürekkep sertleştikçe oluşan kemikle bütünleşiyor. Dolayısıyla uyum arama sorunu da ortadan kalkıyor.

 

 

Kemiğe Dönüşen Jel Geliştirildi YAPILAN YORUMLAR