Nefes almayan bir canlı keşfedildi

Nefes almayan bir canlı keşfedildi

Nefes almayan bir canlı keşfedildi

Nefes almayan bir canlı keşfedildi

 

Bilim insanları tarafından nefes almadığı belirlenen bir parazit keşfedildi. Parazitin nefes almadığı genetik olarak ispatlandı.

Tel Aviv Üniversitesinden evrim biyoloğu Dorothee Huchon tarafından yönetilen bir ekip, bir tür balık paraziti olan H. salminicola’nın mitokondriyal genoma sahip olmadığını, böylece nefes alması için gerekli solunum yoluna sahip olmadığını tespit etti.

Konu ile ilgili araştırma sonuçları “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlanan, H. salminicola’nın mikroskobik ve genetik incelemesi anında, bilinen tüm canlılara göre solunumdan sorumlu genler dahil parazitin mitokondiyasında depolanan DNA’nın küçük ama önemli bir bölümünün olmadığı görüldü.

Denizanası familyasından olan mikroskobik yüzücü H. salminicola’nın, bir zamanlar denizanası atalarına oldukça benzediği fakat bir süre sonra çok hücreli özelliğini kaybettiği söylendi. Myxozoa sınıfında bulunan canlıların, hayvanlar dünyasında bulunan en küçük genomlardan bazılarına sahip olduğu ifade ediliyor.

 

Nefes almayan bir canlı keşfedildi YAPILAN YORUMLAR