Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
NET Framework ikon

.NET Framework 4.8

.NET Framework – Microsoft Uygulama Geliştirme Platformu

 

.NET Framework, Microsoft’un .NET teknolojilerini kullanan, hem programcılara hem de sıradan kullanıcılara yönelik Windows uygulamaları geliştirmek ve başlatmak için programlama altyapısı.

Microsoft’a ait olan yazılım, bazı geliştiricilerin .NET teknolojilerini kullanarak Windows yönelimli uygulamalar ve hizmetler oluştururken başvurdukları ücretsiz bir programlama altyapısıdır.

Geliştiriciler için programlama altyapısı

Temelde, her şeyi sıfırdan yazmak yerine, basitçe kodu çağırarak masaüstü uygulamalarını ve web hizmetlerini sorunsuz bir şekilde bir araya getirmek için programcıların ihtiyaç duyduğu kitaplıklar, sınıflar ve şablonlarla birlikte gerekli tüm kodlara sahip büyük bir pakettir. Paket üç ana bileşen içerir: Ortak Dil Çalışma Zamanı (CLR), Çerçeve Sınıf Kitaplığı (FCL) ve ASP.NET.

Üç ana bileşen: CLR, FCL ve ASP.NET

CLR, çalışma zamanı ortamıdır, yani .NET uygulamalarının yürütülmesini yönetir, programcıların bir dil derleyici kullanarak projeler geliştirmesine olanak tanır, diller arası entegrasyon ve istisna işleme, gelişmiş güvenlik desteği, sürüm oluşturma ve dağıtım ve basit bir bileşen entegrasyonu, hata ayıklama ve profil oluşturma hizmetleri için model. Şu anda mevcut CLR sürümleri şunlardır: 1.0, 1.1, 2.0, 3.0, 3.5, 4 ve 4.5 (4.5.1 ve 4.5.2’yi içerir). Ayrıca 4.6 RC versiyonu da mevcuttur.

FCL, .NET Framework tarafından sağlanan çok sayıda sınıf, hizmet, arabirim ve ad alanını içerir. Çalışma zamanı temel işlevlerinin (örn. Dosya ve ağ G / Ç) yanı sıra, veritabanı etkileşimini, XML kullanımını ve geliştirmeyi, masaüstü ve İnternet için istemci odaklı uygulamaları ve SOAP tabanlı XML web hizmetlerini destekler.

ASP.NET, programcıların HTML, CSS, JavaScript ile dinamik web sayfaları, uygulamalar ve hizmetler ve .NET dili tarafından desteklenen diğer kod türleri oluşturmak için kullandıkları popüler açık kaynaklı hizmet tarafı çerçevesidir.

.NET Framework tabanlı uygulamaları yüklemek için gerekli

.NET Framework yalnızca geliştiricilere değil, .NET Framework ile yazılmış bir aracı başlatmak isteyen normal kullanıcılara da hitap eder. Tipik olarak, altyapının kullanıcılar tarafından manuel olarak indirilmesi gerekir. Bununla birlikte, bazen çeşitli yazılım paketleriyle birlikte gelir ve bazı sürümler Windows’ta yerleşiktir, bu nedenle yalnızca etkinleştirilmeleri gerekir. Örneğin, .NET Framework 3.5.1 Windows 7 ile tümleştirilirken, .NET Framework 2.0, 3.0, 3.5 ve 4.5 Windows 8 ile birlikte kullanılır.

Farklı  sürümleri

Bir çerçevenin sürüm numarasının basit bir “güncelleme” numarası olarak anlaşılmaması gerektiğinden bahsetmeye değer. Örneğin, eski uygulamaların çalışması için eski .NET Framework sürümleri gerekir ve kullanıcılar bunların yeni sürümlerde otomatik olarak uygulanmadığını unutmamalıdır. Daha spesifik olmak gerekirse, farklı gereksinimlere sahip birden çok uygulamayı çalıştırmak için bilgisayarınızda birden çok .NET Framework sürümü yüklü olabilir. Halihazırda hangi sürümü yüklediğinizi anlamak zor olabilir, ancak bu konuda size yardımcı olması için Speccy Portable gibi birkaç uygulamaya başvurabilirsiniz .

Geliştirici olmayanlar için dezavantajlar

Sıradan kullanıcılar için programın dezavantajları söz konusu olduğunda bilinen birkaç gerçek vardır. Örneğin, önemli miktarda disk alanı kaplar, kurulum adımı uzundur, yardımcı program genellikle sistem kaynaklarını tüketir ve eski sürümler bazen kararsız hale gelir ve sıklıkla çökebilir. Bu yöntem her zaman işe yaramasa da (ne yazık ki), son bahsedilen sorun genellikle program yeniden yüklenerek çözülebilir. Bu aynı zamanda sorunlu bir adım olabilir çünkü tüm artıkları tamamen ortadan kaldırmak zordur ( Bu yüzden Temizleme Aracını kullanmayı deneyin ).

VirusTotal sonuçları için buraya tıklayın!

NET Framework

 

 

Site Oylaması
Tarih
Başlık
.NET Framework - Microsoft Uygulama Geliştirme Platformu

Yazan: meto

.NET Framework 4.8 YAPILAN YORUMLAR