Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Prevent Restore ikon

Prevent Restore 13 March 2023

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylar, ortalama: 3,00 out of 5)
Loading...

Prevent Restore – Silinmiş Dosyaların Geri Kurtarılmasını Önleme

 

Prevent Restore, bilgisayardan sizin tarafınızdan silinen dosyaların tekrar geri getirilmesini önlemek için kullanacağınız bir programdır.

Bilgisayarın Geri Dönüşüm Kutusu’nu temizlerseniz bununla beraber aslında bilgisayarınızdan belli ki bir takım dosyalar silmişsiniz demektir. Fakat aslında dosyalar ve klasörler kalıcı olarak silinmiş olmaz. Bu dosyaları geri getirmek isteyen biri herhangi bir özel kurtarma yazılımı kullanabilir ve silinen tüm verileri  geri yükleyebilir. Bu durum sizlerin kişisel veri güvenliğiniz adına bir risk teşkil etmektedir. Yani kişisel ve görülmemesi gereken bir dosyayı herhangi biri daha sonra geri getirerek ele geçirebilir demektir.Bu yazılımın temel amacı, geçmişte silinen dosya ve klasörlerin kurtarılmasını imkansız hale getirmektir. Yazılım birkaç güvenlik algoritması kullanır. Bu yazılım çalışırken, her bir kümenin sonuna kadar bilgi doldurur ve tek bir kelimeyi bile geri yükleme şansı kalmaz! Temel olarak, silinmiş dosyaların kurtarılmasını önlemek için sabit diskteki boş disk alanı üzerinde bir dizi geçiş çalıştırır. İşlem sırasında mevcut dosyalar zarar görmez.

Uygulama, anti-kurtarma işlemlerini çalıştırmak istediğiniz disklerden herhangi birini seçmenize izin verir. Önleme Geri Yükleme’nin iki çalışma modu vardır. “Standart” mod her gün yapılabilir ve tamamlanması fazla zaman almaz. İşlem, eski dosyaların konumlarıyla ilgili tüm kayıtları yok eder, ancak dosyalar yine de devlet kurumlarına ait olanlar gibi bazı gelişmiş yazılımlarla kurtarılabilir.

“Tam” modu, silinen dosyaları herhangi bir program türü tarafından kurtarılamaz hale getirir. Bu seçenek kapsamlı bir iş sağlarken, sık kullanım için önerilmez. Ayrıca, FAT / NTFS güvenlik seviyesi de ayarlanabilir. Üç seçenekten birini seçmek mümkündür: normal, genişletilmiş ve paranoyak. Güvenlik seviyesi ne kadar yüksekse, işlem o kadar uzun sürer. Ek olarak, Geri Dönüşüm Kutusu’nun içeriği kalıcı olarak silinebilir.

Geri Yüklemeyi Önle, kullanıcıların silme yöntemini seçmesini sağlar. Örneğin, dosyaları boşluk, rastgele karakterler veya rakamlarla değiştirmek veya mevcut iki silme algoritmasından birini kullanmak mümkündür.  Örneğin: usb flash, SSD, bellek çubuğu veya başka bir tür çıkarılabilir disk (medya depolama). Ancak CD’de (CDR, DVD) kullanamazsınız – bu tür diskler, herhangi bir kurtarma olasılığını önlemek için fiziksel olarak yazmanız gerekir. Ek bir özellik olarak, yazılım kişisel bilgilerin önbelleğini içeren OS Windows (sanal bellek önbelleği) disk belleği dosyasını silebilir, örneğin: kullanıcı adları ve şifreler.

VirusTotal sonuçları için buraya tıklayın!

 Prevent Restore

Yazan: meto

Prevent Restore 13 March 2023 BENZER İÇERİKLER
Prevent Restore 13 March 2023 YAPILAN YORUMLAR