Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Rust ikon

Rust 1.62.1

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oylanmadı)
Loading...

Rust – Program Geliştirme Yazılımı

 

Rust, kullanıcılara güvenli ve eşzamanlı bir yazılım geliştirme yöntemi sağlamayı amaçlayan karmaşık ve gelişmiş bir programlama dili.

Rust , sürekli olarak geliştirilmekte olan, kullanıcılara internet üzerinden çalışan istemci/sunucu yazılımı oluşturma konusunda güvenilir bir araç sağlamayı amaçlayan bir programlama dilidir.

Dil, çalışmak için kıvrımlı ayraçlar ve blok ifadeleri kullanır ve arka uç olarak Düşük Düzeyli Sanal Makine veya LLVM kullanan kendi kendine barındırılan bir derleyici olan rustc.exe’yi içerir.

Kabuğu çalıştırmak, programcıların nasıl kullanacaklarını anlamaları ve anlamaları için işlevlerini kısaca açıklayarak özelliklerinin ve seçeneklerinin büyük bir bölümünü ortaya çıkaracaktır.

Mevcut seçeneklerden bazıları, öğeleri bağlamadan derleme ve birleştirme, kitaplık aramasına bir dizin ekleme, kasa kimliğinin çıktısını alma ve ardından çıkma, oluşturulan öğeyi kullanıcı tanımlı bir dosya adına dışa aktarma veya tiftik uyarıları ayarlama ve sayısız diğerlerini içerir.

C dil ailesiyle görsel bir benzerlik gösterse de,  hem meta programlamayı hem de genel programlamayı desteklemek için önemli ölçüde farklı sözdizimi ve anlambilim ile çalışır.

Bu dilin ana odağı güvenlik olduğu için, Rust’ın özellikleri, statik, doğrusal bir sistemle çalışan, sarkan işaretçilerin yanı sıra arabellek taşmalarını ortadan kaldıran bellek güvenliğini sağlaması gerçeğinden oluşur. Eşzamanlılık açısından, bu dil, mesaj iletme görevlerini kullanır, böylece hafızayı paylaşmaz.

Ayrıca numaralandırmalar aracılığıyla desen eşleştirmenin yanı sıra daha yüksek dereceli işlevlere başvururken, aynı zamanda tür-parametrik işlevlere, çok biçimliliğe izin veren tür sınıflarına ve Nesne Yönelimli Stil arabirimine de güvenir.

Rust

 

Yazan: meto

Rust 1.62.1 YAPILAN YORUMLAR