Siber Sözlük ikon

Siber Sözlük 1.2

Siber Sözlük – Türkçe Sözlük

 

Siber Sözlük, son derece kullanışlı ve ücretsiz bir sözlük programıdır. Türkçenin bütün sözcüklerini bir araya getiren ve büyük bir veri tabanına sahiptir

Kullanıma sunulan bu sözlük programı, konuşma yazı dilimizin dışında tüm bilim, sanat ve spor terimlerini, yer adlarımızı, kişi isimlerimizi, bölge ağızlarımızda ki ve kaynaklarımızdaki sözcükleri, deyimleri içermektedir.

Büyük türkçe sözlük, anlamını öğrenmek dilediğiniz herhangi bir kelimenin standart dilde veya ağızlarda kullanılan sözcük, deyim, terim, özel ad olup olmadığına bakmadan tek veri tabanında arama yapma imkânı sağlamaktadır. 616.767 adet cümle ve kelimeden oluşmaktadır. 170.000 adet cümle ve kelimeyle başlayan bu program, kullanıcı katkılarıyla büyümeye devam ediyor.Büyük türkçe sözlük’te söz, deyim, terim ve ad olmak üzere toplam 616.767 söz varlığı bulunmaktadır. Veri tabanında yer almadığını veya farklı tarz ve anlamlarının bulunmadığını görmüş olduğunüz sözlerin veri tabanına eklenmesi için büyük türkçe lügat web adresine göndermeniz yeterlidir. Türkçenin en büyük sözlüğü, katkılarınızla daha da gelişecek ve zenginleşecektir.

Osmanlı Türkçesinin son dönemlerinde olduğu gibi bir tarafta konuşulan fakat yazılmayan bir Türkçe, diğer tarafta yazılan fakat konuşulmayan bir Türkçe, anlaşma görevini yerine getiremeyen bir Türkçe istenmiyorsa yabancı dillerden Türkçeye girmeye çalışan kelimelere ve dil kurallarına karşı dikkatli olunmalı, bahane ne olursa olsun bir kelimenin Türkçe karşılığı varken diğerleri asla kullanılmamalıdır.

Siber Sözlük

 

 

Yazan: meto

Siber Sözlük 1.2 YAPILAN YORUMLAR