Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Son dakika: COVID-19 aşısı ilk kez tam onay aldı!

Son dakika: COVID-19 aşısı ilk kez tam onay aldı!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oylanmadı)
Loading...
fda-pfizer-biontech-asisina-tam-onay-verdi

Son dakika: COVID-19 aşısı ilk kez tam onay aldı!

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech ortaklığında üretilen COVID-19 aşısı için Aralık ayında acil kullanım yetkisi vermişti. O tarihten bu yana aşı, 16 yaş ve üzeri Amerikan vatandaşları için uygulanabiliyordu. Yeni tip Koronavirüs hastalığına karşı yüzde 94 ile 95 oranında koruma sağlayan aşı için önemli bir aşamaya geçildi.

Reuters’in haberine göre, ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer-BioNTech aşısına tam kullanım onayı verdi. Söz konusu kararın ardından açıklama yapan halk sağlığı yetkilileri, henüz aşısını yaptırmamış Amerikalıların bu aşının güvenli ve etkili olduğuna ikna olmalarını umduklarını ifade etti.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Başkan Vekili Janet Woodcock konuyla alakalı açıklama yaptı. Woodcock, “Milyonlarca insan COVID-19 aşılarını güvenli bir şekilde yaptırmış olsa da, bazılarına bir aşının FDA tarafından onaylanmasının ek güven sağlayabileceğinin farkındayız” dedi.
Pandemi gibi acil durumlarda ülkeler, salgınla mücadeleyi hızlandırmak maksadıyla Acil Kullanım Yetkisine (EUA) sahipler. Bir aşının sağladığı faydanın, zararından daha çok olduğu bilimsel olarak kanıtlanmışsa, işte bu noktada üreticisine ve aşıya ilgili kurumlarca Acil Kullanım Yetkisi verilebilir. Şu anda bu yetkiyi almış aşılardan sadece Pfizer-BioNTech tam onay aşamasına geçebildi. FDA diğerleri için henüz bir açıklama yapmadı.

Gıda ve İlaç Dairesi’nin onay vermesinin ardından Pfizer CEO’su Albert Bourla’dan açıklama gecikmedi. Onayın, aşının klinik denemelerinden elde edilen son verilere dayandığını ifade eden Bourla, “16 yaş ve üzerindekiler için bugünkü onay, aşımızın acilen ihtiyaç duyulduğu bir zamanda etkinlik ve güvenlik profilini teyit ediyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca aşının resmi adının da Comirnaty olduğu ve artık bu şekilde pazarlanacağı belirtildi.

Kaynak:shiftdelete.net

Son dakika: COVID-19 aşısı ilk kez tam onay aldı! YAPILAN YORUMLAR