Son dakika! Wikipedia açıldı!

Son dakika! Wikipedia açıldı!

Son dakika! Wikipedia açıldı!

Son dakika! Wikipedia açıldı!

 

Vikipedi, tüm dünyada kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi olarak bilinmektedir.

Ülkemizde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, T.C. Anayasası’nın 5651 sayılı kanununun verdiği yetkiye dayanarak 29 Nisan 2017 tarihinde aldığı idari tedbir kararı sonucu erişime kapatılmıştı. “Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadelerin bulunması” engele gerekçe olarak gösterilmişti. 2 Mayıs’ta verilen itiraz dilekçeleri sonucunda İngilizce Vikipedi’de yer alan “Turkish occupation of northern Syria” (Türkçe: Kuzey Suriye’de Türk işgali), “Foreign involvement in the Syrian Civil War” (Türkçe: Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi) ve “State-sponsored terrorism” (Türkçe: Devlet destekli terörizm) maddelerinde Türkiye’ye ayrılan bölümlerin erişim engeline neden olduğu öğrenildi. 5 Mayıs’ta Vikipedi’nin bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, idari tedbir kararı alan Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak kararın kaldırılmasını istedi, fakat itiraz reddedildi.

Bilgisayar ve internet kullananlar bilgi kaynağı olarak kullandıkları bu sitenin erişime kapatılması konusunda büyük tepkiler göstermişti. Wikipedia açıldı mı? açılmadı mı? diye merakla beklerken sürpriz bir gelişme yaşandı. Kapatma konusu gerekçeler ile ilgili taraflar arasında ne türlü bir düzenlemeye gidildiğini henüz öğrenemesek de, Mahkeme kararı ile beraber wikipedia yeniden erişime açıldı.

Mahkeme Kararı:

Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin BTK’ya gönderdiği yazıda, “AYM’nin 26 Aralık 2019 tarihli kararı gereğince hakimliğimizin 29 Nisan 2017 tarihli kararının kaldırılmasına, www.wikipedia.org adlı internet sitesine uygulanan erişim engelinin sonlandırılmasına, bu siteye tümüyle erişimin sağlanmasına, kararın yerine getirilmesi için bir örneğinin derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmesine karar verildi” denildi.

Son dakika! Wikipedia açıldı!

 

 

Son dakika! Wikipedia açıldı! YAPILAN YORUMLAR