Türkiye’nin Sürücüsüz Otobüsü Tüm Testleri Geçti

Türkiye’nin Sürücüsüz Otobüsü Tüm Testleri Geçti

otokarin-surucusuz-otobusu-testleri-gecti

Türkiye’nin Sürücüsüz Otobüsü Tüm Testleri Geçti

 

Türkiye’nin Sürücüsüz Otobüsü Tüm Testleri Geçti: Alternatif yakıtlı araçlar, akıllı otobüsler ve sürücüsüz araçlar konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüten Otokar, toplu taşıma sektöründe geleceği şekillendirmeye devam ediyor.

Sürücüsüz otobüs işbirliği ile yürütülen Türkiye’nin Okan Üniversitesi Otokar, çalışmada daha öne çıkan bir başarı oldu. Türkiye’nin ilk otonom sürücüsüz otobüsü sonucunda 3 yıllık çalışmaların ikinci fazı yazılım entegrasyon ve validasyon testleri başarıyla tamamlandı.

Koç Grubu şirketi Otokar, Türkiye’nin ilk otobüs akıllı otonom operasyonunda yeni bir başarıya imza attı. Son 8 yılda cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge faaliyetlerine ayıran firma; Akıllı ulaşım, alternatif yakıtlı araçlar, akıllı teknolojiler ve sürücüsüz araçlar üzerine yaptığı araştırma ve geliştirme çalışmalarında sürücüsüz otobüsler alanında bir seviyeye ulaştı.

2016 yılında Türkiye’nin ilk akıllı Otonom Otobüs çalışmaları, “The Collaborative Mobile Services Future” comosef (Co-Operative Mobility Services of the Future), projeyi başlatan firma, araç-araç ve araç-cihaz geliştirmeyi gerçekleştiren donanım ve yazılım iletişim kurmak için, daha sonra bu çalışma sürücüsüz otobüs işi hızlandırdı.

2018’den itibaren Okan Üniversitesi ile Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında yer alan Otokar, Türkiye’nin sürücüsüz otobüsünün “Otonom Sistem Otobüsünün Geliştirilmesinde Sonraki Seviye” projesini geliştirmeye başladı.

Türkiye’nin ilk ortamını tespit etmeye yönelik üç yıllık çalışmanın ardından, düşük hızlarda bile rahat bir sürüş sağlayan sürücüsüz otobüse yazılım entegrasyonunun ikinci aşamasının hassas kontrolü ve hassas kontrolü ile testler başarıyla tamamlandı.

“HEDEFİMİZİ BELİRLEDİK”


Otokar’ın vizyonunun kendi teknolojisini geliştirerek ürünlerinde yerli ve milli özellikleri korumak olduğunu belirten. Genel Müdür Serdar Görgüç “Otokar olarak sürdürülebilirlik ve inovasyona odaklanarak global marka olma hedefimize hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye’nin ilk hibrit otobüsünü Ar-Ge tesislerimizde, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü olarak imzaladık.

Dört yıl önce, Nesnelerin İnterneti (IoT) odaklı Akıllı Otobüs’ümüzü halka tanıtmıştık. Birbirleriyle görüştükten hemen sonra, yol kenarı birimleri ve trafik sinyalizasyon sistemleri Arrow Türkiye’nin ilk otonom otobüs sistemi Üniversite ile birlikte çalışmaya başladı.

“Otonom araçları, trafiğe açık tüm yollarda ve her türlü hava koşulunda direksiyon olmadan sürüş seviyesine kadar geliştirme ve ticarileştirme hedefimizde kararlılıkla ilerliyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN GÜÇ AR-GE’si TEKRAR KAZANACAK”


Türk otomotiv sektörü için yapılan çalışmaların önemine dikkat çeken Görgüç; “Otonom otobüs çalışmaları, ülkemizin insan kaynağı ile ulaşım sektörünün ve kentleşmenin geleceğini şekillendirecek geleceğin teknolojileri ve verimli ulaşım yöntemlerini geliştirmenin mümkün olduğunu gösteren çok önemli bir aşama.

Ar-Ge mühendislerimiz, Okan Üniversitesi akademisyenlerimiz, araştırmacılarımız, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerimiz ile geliştirmiş, nitelikli insan kaynağı ile Türkiye’nin yenilikçi gücünü bir kez daha ispatlamıştır.

Otonom otobüsümüz, Avrupa Birliği 2050 hedeflerinde yer alan sıfır kaza hedefi doğrultusunda Otokar’ın geliştireceği otonom şehir aracının altyapısını sağlayacak ”dedi.

otokarin-surucusuz-otobusu-testleri-gecti

Kaynak:teknoloji.news

Türkiye’nin Sürücüsüz Otobüsü Tüm Testleri Geçti YAPILAN YORUMLAR