Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Xenobot adı verilen küçük canlı makineler kendilerini kopyalayarak çoğalıyorlar

Xenobot adı verilen küçük canlı makineler kendilerini kopyalayarak çoğalıyorlar

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Xenobot adı verilen küçük canlı makineler kendilerini kopyalayarak çoğalıyorlar

Xenobot adı verilen küçük canlı hücreler kendilerini kopyalayarak çoğalıyorlar

 

Cornell Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalarda, kurbağa hücrelerinden yapılmış küçük “canlı makineler” kendilerin kendilerini  kopyaladıkları görüldü.  Bu yeni tanımlanan yenileme biçimi, kendi kendini sürdüren biyolojik makinelerin nasıl tasarlanacağına dair iç görüler sunuyor.

Cornell Üniversitesi’nde robot grupları üzerinde çalışan elektrik ve bilgisayar mühendisi Kirstin Petersen, “Bu, biyolojik temelli robotik alanı için inanılmaz derecede heyecan verici bir gelişme” diyor. Aynı zamanda, Kurbağa hücrelerinden yapılan ve Xenobots 3.0 adı verilen milimetrelik organizmaların, insan hücrelerinin faaliyetlerini de kontrol edebileceği bildirildi.

Araştırmacılar tarafından kinematik kendini kopyalama olarak adlandırılan bu tür hareketle oluşturulan üreme, canlı hücreler için yeni bir buluş olara görünüyor. Medford, Mass. ve Harvard Üniversitesi’ndeki Tufts Üniversitesi’nden ortak yazar Douglas Blackiston, üreyen organizmaların genellikle yavrularına bazı ebeveyn materyalleri ile katkıda bulunduğunu söylüyor.

Örneğin, cinsel üremenin başlaması için ebeveyn spermi ve yumurta hücreleri gerektirir. Diğer üreme türleri ise bir ebeveynden ayrılan veya tomurcuklanan hücreleri içerir. Blackiston, “İşte bu farklı,” diyor. Bu Xenobotlar, “çevredeki robotik parçalara benzer gevşek parçalar buluyor ve bunları bir araya getiriyor”.  Daha sonra “ebeveynleri gibi hareket edebilen ikinci nesil Xenobots’lara” dönüştüğünü söylüyor.

Araştırmacılar geliştirilen bu teknoloji sayesinde, ileriki dönemlerde kanseri önleyebileceklerini, travmatik yaralanmaları tedavi edebileceklerini ve hatta yaşlanmayı bile geciktirebileceklerini söylüyorlar. Yapay zeka ile komut verilen hücreler ile neler yapılacağı konusunda endişelerini ifade eden çevreler ise, bu teknolojinin biyolojik silaha dönüştürülebileceği kaygılarını ifade ediyorlar.

 

Xenobot adı verilen küçük canlı makineler kendilerini kopyalayarak çoğalıyorlar2

 

 

Xenobot adı verilen küçük canlı makineler kendilerini kopyalayarak çoğalıyorlar YAPILAN YORUMLAR