Yeni LED Teknolojisi  Daha Verimli Olacak!

Yeni LED Teknolojisi Daha Verimli Olacak!

LED Teknolojisini Daha Verimli Kılabilecek Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Yeni LED Teknolojisi Daha Verimli Olacak!

 

ABD Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları LED aydınlatma sistemlerinin daha güçlü ışık vermesini sağlayacak bir yöntem geliştirdi.

Yeni yöntem, LED’lerde bulunan yarı iletkenlerin daha fazla ışık yayılmasını sağladığı bildirildi. Yeni foton mimari olarak adlandırılan yöntem ile daha fazla foton koparılabilecek ve bu fotonların istenilen yere yönlendirileceği söylendi. Elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Jonathan Schuller’e göre standart LED teknolojisinde soğurulan ışığı manipüle etmek için kullanılan paketleme bileşenlerine gerek kalmayacak. LED’lerdeki ışık, içindeki yarı iletken malzeme uyarıldığı zaman üretilir. Negatif yüklü elektronlar, yarı iletkenin kristal boyunca ilerler ve pozitif yüklü boşluklarla (hole) buluşarak daha düşük düzeydeki bir enerji seviyesine inip yol boyunca bir fotonu serbest bırakır.

Bilim insanları tarafından yapılan ölçümler sırasında bu fotonların önemli bir kısmının üretildiğini ancak LED’den dışarı çıkmadığını fark edildi. Schuller’in belirttiğine göre görüntülemeden önce soğurulan fotonların açısal dağılımına bakıldığında, normalde LED yapısı içinde hapsedildiği hâlde belirli bir yönde zirve yapma eğilimi gösterdiğini söyledi. Araştırmacılara göre bu da demek oluyor ki geleneksel elektromanyetik metasurface konseptlerini kullanarak normalde hapsedilmiş ışığın etrafında bir tasarım geliştirilebilir.Bilim insanlarının karar verdiği tasarımda, safir altyapısının üzerinde 1,45 mikrometrelik uzunlukta galyum nitrit çubuk bulunuyor. İndiyum galyum nitrit kuantum kuyuları, elektronları ve boşlukları hapsederek ışığı soğurmak için çubuklara iliştirilmiş. Yarı iletken yapısından daha fazla ışığın ayrılmasına izin vermek için tasarım ışığı polarize ediyor. Bilim insanları bunun birçok uygulama için ‘kritik‘ olduğunu belirtiyor.

 

Yeni LED Teknolojisi Daha Verimli Olacak! YAPILAN YORUMLAR