Youtube Türkiye’ye temsilci atama kararı verdi!

Youtube Türkiye’ye temsilci atama kararı verdi!

Youtube temsilci atama kararı verdi

Youtube Türkiye’ye temsilci atama kararı verdi!

 

En son haberimizde belirttiğimiz üzere, Temmuz ayında mclisten geçen yasa tasarısı doğrultusunda Türkiye’de faaliyet gösteren Sosyal Medya Şirketlerine temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti.

Kendilerine verilen yasal sürelerde temsilci atamayan şirketlere beş aşamalı yaptırım uygulama kararı alınmıştı. Bu karara göre ilk yasal süre sonunda temsilci atamayan bu şirketlere ilk etapta 10’ar milyon ceza kesildi. Aynı şekilde ikinci yasal süre sonucunda temsilci atamadıkları için tekrar bu defa 30’ar milyon ceza kesilde. Üçüncü yasal süreye az bir zaman kala YouTube Türkiye’de temsilci bulundurma kararı verdiğini duyurdu.

Kendi blog sayfasında yaptığı açıklamaya göre şeffaflık ilkelerine bağlı kalarak, faaliyette bulundukları ülkelerin hukuki yapısına göre hareket edeceklerini ve buna göre Türkiye’de temsilci bulunduracaklarını belirttiler. Ayrıca, Türkiye’deki kullanıcılar, içerik üreticileri ve iş partnerlerine karşı bağlılığının devam ettiğini belirten YouTube, platform’un heyecanını ve açıklığını koruyacağını vurguladı.

5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son birkaç aydır bütün boyutları ile incelediğini belirterek şöyle dedi:

“YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün onbinlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık.” şeklinde açıklamada bulunuldu.

 

Youtube Türkiye’ye temsilci atama kararı verdi! YAPILAN YORUMLAR