Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Cep Telefonundan Yayılan Radyasyondan Korunmanın Yolları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 rating, 1 votes)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Bilim
  • Cep Telefonundan Yayılan Radyasyondan Korunmanın Yolları

Cep Telefonundan Yayılan Radyasyondan Korunmanın Yolları.

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri, bilim insanları cep telefonlarının yaydığı radyasyonun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ilgili sürekli araştırmalara devam ediyor.

Bu yüzden cep telefonu kullanan insanlar sürekli olarak; Cep telefonlarından yayılan radyasyon sağlığa zararlı mıdır? Cep telefonu kullanmak kansere yol açar mı? Eğer cep telefonları zara veriyor ise, cep telefonlarının zararlarından nasıl korunulur? gibi sorulara cevap aramaktadırlar. Çünkü her ne kadar bu konuda bilim insanları tarafından net bir açıklama gelmese de, bu konunun sürekli bir araştırma konusu olmaya devam etmesinden dolayı endişeler de beraberinde devam ediyor. Aslında çevremiz bir çok radyo frekansı sarmalı içerisindedir. 

FM radyo dalgaları, mikrodalgalar, ısı ve ışık bunlardan bazılarıdır. Mikrodalga fırınların yiyecekleri ısıtması mantığına göre düşünüldüğünde, radyo frakans dalgalarının insan dokusu üzerinde değişikliğe neden olabileceği teorisi ortaya çıkıyor. Yani Cep telefonlarından yayılan radyasyonun da, cep telefonu kullanıcıları üzerinde buna benzer bir olumsuzluk yaratabileceği endişesi ortaya çıkıyor. Bunun için kullanılan telefon modeline göre SAR ölçümleri yapılarak kullanılan telefondan ne kadar etkilendiğinizi araştırmanız, korunmak için bir başlangıç oluşturacaktır. Alman Radyasyondan Korunma Federal Bürosu (BfS) en fazla radyasyon yayan cep telefonlarının listesini oluşturdu. Bu listedeki ürünleri tespit ederek kullanacağınız cep telefonlarını seçmeniz, zarardan korunmak için önemli bir tedbir olarak değerlendiriliyor.

 

 

 

 

Cep Telefonundan Yayılan Radyasyondan Korunmanın Yolları BENZER İÇERİKLER
Cep Telefonundan Yayılan Radyasyondan Korunmanın Yolları YAPILAN YORUMLAR