Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Fedora Linux

Rate this post

Fedora Linux, Fedora Projesi tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak dağıtılan bir bilgisayar işletim sistemidir.

Linux, ilk defa Finlandiya asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisi Linus Benedict Torvalds tarafından bir merakla geliştirilmeye başlanmış işletim sistemidir. Daha sonra bir çok gönüllünün destek verdiği açık kaynak kodlu bir işletim sistemine dönmüş, Mageia, Ubuntu, OpenSuse, Mint, Debian ve Red Hat adı altında dağıtımları olmuştur.

Windows işletim sistemine alternatif olarak kullanılabilen bu sistem, windows işletim sistemi bulunan bilgisayarlarda harici olarak ikinci bir işletim sistemi olarak ta çalışabilmektedir. Güvenlik açıkları olmaması, onu Windows’a göre çok daha güvenli hale getiriyor. Güvenli ve ücretsiz olmasına karşılık, çok sayıda kullanıcısı olsa da, hala alışkanlık haline getiremeyen kullanıcı sayısı da bir hayli fazla. Bunun sebebi ise, Windows için geliştirilen ve Windows işletim sistemleri üzerinde kullanılan programlar oldukça fazla olmakla beraber, aynı programların Linux işletim sistemine kurulamıyor olması ile ilgilidir.

Tabi bu durum Linux işletim sistemini eksik hale getirmiyor. Aslında kendi içerisinde entegre olarak bulunan programlar, bilgisayar kullanıcılarının hemen hemen bir çok ihtiyacını karşılamaktadır. Yine de çok özel programlar kullanılacaksa, bu mümkün olmamaktadır. Fakat sıradan ev kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak programlar bulunmaktadır. Her şeyden önce ücretsiz ve güvenli olması, onun tercih edilmesinde önemli bir nedendir.

Fedora Linux

İndirdiğiniz .iso uzantılı kalıp dosyasını DVD yazma programınızın “Disk kalıbı yazdır” (İng. “Burn iso image”) seçeneği ile boş bir DVD’ye yazmalısınız  Ya da .iso dosyasını bir USB diske yazdırabilirsiniz. Sonrasında bilgisayarınızı oluşturduğunuz DVD ile ya da USB disk ile başlatmalısınız. Bundan sonra seçtiğiniz Linux dağıtım açılacak. Bilgisayarınıza hiç zarar vermeden denemeler yapabilirsiniz. Kalıcı olarak kurmak isterseniz dağıtımın kurulum(install) aracı sizi yönlendirecektir.

Fedora Linux YAPILAN YORUMLAR