Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Mavi Balina: Çocuklarınızı intihar oyunundan nasıl korursunuz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 rating, 1 votes)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • İnceleme
  • Mavi Balina: Çocuklarınızı intihar oyunundan nasıl korursunuz?

Mavi Balina: Çocuklarınızı intihar oyunundan nasıl korursunuz?

 

Mavi balina oyunu nedir? Mavi balina oyunu nasıl öldürüyor ve oyun nasıl engellenir? Mavi balina oyunu, tamamen pisikopatça görevleri yerine getirmenizi isteyen bir oyundur. Oyun ile ilgili tanıtımları bile incelediğimizde tüyler ürpertmeye yetiyor.

 

Oyun tamamen şantaj komutlarla dolu bir oyundur. Oyunun herhangi bir resmi satış sitesi bulunmuyor. Rusya’dan başlayan bu çılgınlık hala rus chat sitelerinde devam ediyor. Satın alamayacağınız bu oyunu oynamak için giriş yaptığınız chat sitesi yöneticilerinin gönderdiği bir adres ile ulaşılan oyun, bütün dünya genelindeki ebeveynler için adeta bir kabus oldu. Ayrıca sosyal medya hesapları aracılığı ile de oyun linklerinin yüz binlerce çocuğa ulaştırılmasında korkuluyor. Oyunun en önemli  korkunç tarafı, bu oyunu oynaya çok sayıda çocuğun intihar etmiş olmaları.

Psikolog ve Aile Terapisti Merve Savaşkan, aieleleri Mavi Balina oyunuyla ilgili uyardı:

Özellikle ön ergenlik ve ergenlik dönemine hitap eden ve çocuk-ergen kesiminin dünyasına kolayca sızan bir buluş. Bu gelişim evresinde olan kişilerde merak duygusu, cesaret, karşıt gelme, isyan etme, benmerkezcilik ve içe kapanma, dünyaya hükmetmek isteme yoğun olarak yaşanır. İçsel savaşın, dışsal birçok belirtisini görürüz. Mavi Balina da bu duyguları yaşayan, karmaşık dönemde olan çocukların ve gençlerin özellikle hedef noktası.

BTK tarafından ailelerce alınması istenen tedbirler ise şöyle; 

Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeliler.

Aileler, çocukların oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler.

Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

İnternet ortamında “bilinmeyen” yabancılara karşı şüpheyle yaklaşılması ve bu kişilerin hayatı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalı.

Aileler bu konuda sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, gerekirse bir uzmandan destek almalı, çocuklarını sosyal aktivitelere yönlendirmeli ve sosyal paylaşım ağlarında onlarla arkadaşlık ederek, internet adımlarından haberdar olmalılar.

Peki Mavi Balina oyunu nasıl engellenir derseniz; Henüz internet üzerinden engellenecek bir sistem bulunmadığı belirtiliyor. Tamamen ebeveynlerin çocukları üzerindeki dikkatleri öncelikli tek çözüm gibi görünüyor.

 

 

Mavi Balina: Çocuklarınızı intihar oyunundan nasıl korursunuz? BENZER İÇERİKLER
Mavi Balina: Çocuklarınızı intihar oyunundan nasıl korursunuz? YAPILAN YORUMLAR