Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

NASA tanıttı… İşte Mars’a yapılacak konutlar!

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Bilim
  • NASA tanıttı… İşte Mars’a yapılacak konutlar!

NASA tanıttı… İşte Mars’a yapılacak konutlar!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2014 yılında düzenlediği, tüm dünyadan 18 yarışmacı takımın katıldığı, Mars’ta yaşayacak kolonicilerin kullanabileceği konut projeleri yarışmasının finalistlerini belirledi.

NASA tanıttı... İşte Mars'a yapılacak konutlar!

NASA’nın ilk ‘Mars kolonisi’nin yaşayacağı yerleşim alanları için düzenlediği yarışmayı, ABD’nin Arkansas eyaletinden katılan ekip kazandı. Bu takımın projesine göre robotlar, konutların inşa edilmesi için gerekli malzemeyi Mars’ta bulacak ve ardından evler, üç boyutlu 3D yazıcıların yardımıyla inşa edilecek.

Tasarımcılar, konutların modüller şeklinde inşa edileceğini ve bu nedenle istendiği kadar alana sahip olacağını ve dolayısıyla istenen sayıda insanı barındırabileceğini belirtti. En iyi 5 projeyi sunan tasarımcılar, 100 bin dolarlık primi aralarında paylaştı. Tasarımlar, NASA’nın resmi sitesinde yayınlandı. Organizatörler, tasarımcıların insanoğlunu yeni gezegenlerin kolonileştirmesine bir adım daha yaklaştıracağını umuyor.

 

Kaynak: Hürriyet

NASA tanıttı… İşte Mars’a yapılacak konutlar! YAPILAN YORUMLAR