Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Yapay Zeka Ürkütüyor

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Gerçekten de Yapay Zeka Ürkütüyor. Önümüzde ki 2050 yılında kadar yapay zeka ile ilgili öngörüye göre, insanın yerine karar veren robotlar inisiyatifi ele geçirebilir.

New South Wales Üniversitesi yapay zeka profesörü Toby Walsh, yapay zeka teknolojisinin hayatımızı büyük ölçüde değiştireceği ve  bunun ürkütücü sonuçları olabileceği konusunda öngörüde bulundu. İnsanların ulaşımdan sağlığa, istihdamdan eğlence alanına kadar pek çok alanda insan görevini üstlenerek, bütün inisiyatifi ele geçirmesi kaygısı oluşturuyor.

İnsanların yerine karar veren yapay zeka sistemi gün gelecek, insanları işe alıp işten çıkaracak bir patrona dönüşecektir. Bu yılın mart ayında çıkan bir rapora göre, 2030 yılına kadar, ABD’de işlerin %38’inin yapay zeka ve robotlar tarafından yapılacağına dair açıklamalar yapıldı. Sadece olmamakla beraber tüm dünyada pek çok sektörde  insanın yerini  yapay zeka robotlar alacak.

Yapay zekanın insan hayatına getireceği kolaylıklardan çok, daha ileri dönemler için oluşturacağı tehlikelerin hesaba katılarak hareket edilmesi ile bazı tedbirler alınabilir. Bu noktada, hayatı kolaylaştırıcı işer dışında, yapay zeka sisteminin insana hükmetme yetisini kısıtlayarak, hala insanın patron olduğunu kabul ettirdiğimiz sürece, öngörülen tehlike biraz daha azalabilir.

 

Yapay Zeka Ürkütüyor YAPILAN YORUMLAR