Google’ın Türkiye İle İlgili Lisans Kararı!

Google’ın Türkiye İle İlgili Lisans Kararı!

Google'ın Türkiye kararı

Google’ın Türkiye İle İlgili Lisans Kararı!

 

Google, Türkiye’yle ilgili yaptığı açıklamada Rekabet Kurumu’nun verdiği karara göre Android iş ortakları ile olan anlaşmalarda değişiklik yaptıklarını açıklayarak, Türkiye’de satışa sunulacak modellerle ilgili anlaşma yapamayacaklarını duyurdu.

Bu durumda kafalarda merak edilen soru ise bundan sonra ne olacağıile ilgili. Google uygulamaları Android cihazlara nasıl yüklenecek? Gmail, YouTube gibi Google servisleri kullanılabilecek mi? gibi…

Rekabet Kurumu’nun o kararı

Google’a ceza verilmesinin gerekçesi ise şöyle açıklanmıştı: “Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir.”

Google, 7 Kasım’daki kararın ardından Türkiye’deki iş ortaklarına, telefon üretici firmalara ve telefon satışı yapan GSM operatörlerine bir mektup gönderdi. Mektupta yer alan karara göre, 12 Aralık itibariyle Türkiye’de satılan Android işletim sistemine sahip yeni çıkacak akıllı telefonlarda programların lisansı iptal edildi. Yazıda, bundan böyle başta Google Search, Google Play, YouTube, Gmail ve diğer Google uygulamalarının Türkiye’de satılan android telefonlarda kullanılamayacağı belirtildi.

Fakat buna karşılık, Google tarafından yapılan açıklamanın devamında, söz konusu bu uygulamaları Android kullanıcıları apk olarak indirip kullanmaya devam edecekleri yönünde oldu. Yani bunun için telefona önce Google Play apk kurulacak ve Google Play üzerinden diğer uygulamalar indirilerek kullanılacak. Bu yaptırımdan mevcut Android cihazları etkileyen bir durum söz konusu değil. Ancak söz konusu bu durum, 12 Aralık tarihinden sonra yeni çıkacak cihazları ilgilendiriyor.

Google Play Store APK indir!

Google'ın Türkiye kararı

 

Toplam Puan
Google’ın Türkiye İle İlgili Lisans Kararı! YAPILAN YORUMLAR