TikTok’ta neler oluyor?

TikTok’ta neler oluyor?

TikTok’ta neler oluyor

TikTok’ta neler oluyor?

 

Türkiye’de yaklaşık 30 milyon kullanıcı tarafından indirilen ve dünya genelinde 2 milyardan fazla indirilerek kullanılan TikTok soruşturma geçiriyor. TikTok ile ilgili olarak geçtiğimiz aylar içerisinde ortaya çıkan bilgilere göre, neredeyse kullanıcıların tümünün kişisel verilerini çaldığı iddia edildi.  Bu sebeple TikTok bir çok ülkede bir çok farklı sebepten soruşturma geçiriyor. Her ne kadar TikTok yetkilileri kişisel verilere saygılı olduğunu ve gerekli çalışmaları yaptığını anlatsa da, SMS yolu ile uygulamaya içerik eklenip silinebildiğinden bahsediliyor. İngiltere ve Hollanda çocukları korumak adına TikTok üzerine ayrı bir soruşturma açtığını duyurdu. Avrupa Birliği ise, uygulama üzerinde sert yaptırımlar uygulamak için harekete geçmeye hazırlanıyor. Türkiye de bu hafta kişisel verilerin ihlali gerekçesi ile TikTok hakkında inceleme başlatıldı.TikTok hakkında son bir yıldır kişisel verilerin ihlaline ilişkin güçlü iddialar var fakat son dönemde ortaya atılan iddiaların kaynağı bir siber güvenlik uzmanının sosyal medya paylaşımına dayanıyor.

Bangorlol isimli bir Reddit kullanıcısı ise, iki ay önce TikTok uygulamasını ters mühendislik (reverse engineering) yöntemi ile çalıştırdığını söyleyerek bulduğu çıktıları kullanıcılar ile paylaştı.

Bangorlol 15 yıldır siber güvenlik alanında çalışan biri olduğunu sözlerine eklerken TikTok’ta kişisel verilerin ihlalinin üst düzeyde olduğunu savundu.

Kullanıcı Reddit paylaşımında TikTok’un kişisel verilerin ihlali dışında cep telefonlarına yüklü diğer uygulamalar aracılığı ile de bilgiler topladığını yazdı. TikTok’un telefon rehberine de erişimi olduğu belirtildi. Cep telefonunun işlemcisi ve depolama alanlarının da TikTok tarafından görülebildiği savunuldu.

TikTok’ta neler oluyor? YAPILAN YORUMLAR