YouTuberlar için yeni vergi

YouTuberlar için yeni vergi

YouTuberlar için yeni vergi

YouTuberlar için yeni vergi

 

YouTube 31 Mayıs tarihine kadar vergi bilgilerini iletmeyen YouTuber’lardan % 24‘e varan oranlarda kesinti yapmaya başlayacağını bildirdi.

Google yapmış olduğu yeni bir açıklama ile Amerika dışındaki YouTuber’lardan stopaj anlamında bir vergi alacağını bildirdi.  Amerika dışında ki ülkelerde  oluşturulan içeriklerin, Amerika’daki izleyicilerden elde edilen reklam kazançları için vergi ödemesi söz konusu olacak. Google Adsense ve Youtube sayfalarında, YouTuberlar’a vergi bilgilerini vermeleri konusunda uyarıda bulundu.

31 Mayıs 2021’e kadar bu bilgileri vermeyenlerden Amerika’deki izleyiciler üzerinden elde etmiş olduğu gelirlerden % 30‘a kadar stopaj uygulayacak. Yine bu bilgileri vermeyenlerden ise tüm dünya genelinde kazandıkları gelirlerden % 24‘e varan oranlarda kesinti yapılacak. Bu kesintiler işin cezai yaptırımları olarak görülüyor.

Google, bu düzenlemeyi Haziran 2021’de hayata geçirerek,  Amerika dışındaki içerik oluşturuculara yapılan ödemelerden kesintilere başlayacak. “Önümüzdeki birkaç hafta içinde, var ise, düşülecek doğru vergi miktarını belirlemek için vergi bilgilerinizi AdSense’e göndermenizi isteyeceğiz. Vergi bilgileriniz 31 Mayıs 2021’e kadar sağlanmadıysa, Google’ın dünya çapında toplam kazancınızın% 24’üne varan oranda kesinti yapması gerekebilir” şeklindeki uyarı yazısı ile bunu içerik oluşturuculara tebliğ ettiler.

Diğer uyarılar şöyle;

“Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdSense’e vergi bilgilerinizi göndermeniz için bir e-posta alacaksınız. AdSense’teki çevrimiçi vergi aracı altı adımdır ve herhangi bir Amerika vergisinin uygulanıp uygulanmadığını belirleme sürecinde size yol gösterecek bir dizi soru soracaktır. Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi ve hazırlanacak vergi bilgilerinin listesi için Yardım Merkezimizi ziyaret edin”.

“Google’ın Amerika dışında para kazanan tüm içerik oluşturuculardan vergi bilgilerini toplamak ve Amerika’deki izleyicilerden gelir elde ettiklerinde belirli durumlarda vergileri düşürmek, Amerika Gelir Yasası’nın 3. Bölümü uyarınca sorumluluğa sahiptir”.

Amerika dışındaki içerik oluşturucular için, YouTube’dan elde etmiş olduğunuz kazançların Amerika vergi perspektifinden telif hakkı olarak kabul edileceği Hizmet Şartlarımızı yakında güncelleyeceğiz. Bu, kazançlarınızın vergilendirilme şeklini etkileyebilir ve Amerika yasalarının gerektirdiği şekilde Google vergileri düşecektir.
Kazançlarım nasıl etkilenecek?”

YouTuberlar için yeni vergi

“Vergi bilgilerinizi sağlarsanız, Amerika vergileri sadece AdSense’ten elde etmiş olduğuniz aylık Amerika kazançlarınıza uygulanabilir. (Amerika’deki izleyicilerden reklam tanıtım görüntülemeleri, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyelikleri kazanılan gelir). Herhangi bir vergi bilgisi sağlanmadıysa, vergi oranınız var iseyılan olarak daha yüksek bireysel yedek stopaj oranına (dünya genelinde toplam kazançların % 24’ü) bağlı olabilir”.

“Eğer YouTube için içerik üretiyor ve bunun üzerinden gelir elde ediyorsanız belirlenen tarihe kadar Google’a vergi bilgilerinizi iletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yukarıdaki oranlarda kesintilerle karşılaşabilirsiniz”.

Bu durumdan en çok etkilenen içerik üreticiler ise, kazancı henüz yeni açılmış düşük gelire sahip youtuberlar olacak gibi görünüyor. Zaten ayda 100-200 TL kazanan youtuberlar için mükellefiyet açma zorunluluğu ile beraber, bir de üstüne böyle bir düzenleme yapılması, içerik üreticiliğini giderek zor hale getiriyor.

 

 

YouTuberlar için yeni vergi YAPILAN YORUMLAR