Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Oyun Oynamak Akıl Hastalığı mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 rating, 1 votes)
Loading...

Oyun Oynamak Hastalığı mı?

Dünya Sağlık Örgütü, bilgisayar ile oyun oynamanın akıl sağlığı bozukluğu olduğunu kabul etmeye hazırlanıyor. Tamamen bir akıl sağlığı bozukluğu olmasa da, bunu belli kriterlere göre sınıflandırarak adlandıracaklarını duyurdu.

Aslında her alkol kullanan kişinin alkolik olarak tanımlanmayacağı gibi, her oyun oynayanın da akıl hastası olamayacağını, sadece bellik ölçü ve limitlere göre değerlendireceklerini duyurdular. Neticede bununda bir bağımlılık oluşturması halinin bir akıl sağlığı bozulması olarak sınıflandırılması görüşü hakim. Zaten yaşa bakılmaksızın aşırı oyun bağımlılığının, her yaş insanlar üzerinde olumsuz etkileri olduğu biliniyor. ESET güvenlik şirketi uzmanları, 500 bilgisayar oyuncusuyla yapılan bir araştırmada, katılımcıların yüzde 10’unun bilgisayar başında 12 ila 24 saat vakit geçirdiğini açıklamıştı.

Oyun başında harcanan bu süre içerisinde kişilerin fiziksel problemlere maruz kalması haricinde, verimliliğe duyulan ihtiyacın bilgisayar karşısında tüketilmesinin bir kayıp olacağı düşünülmelidir. Bununla beraber sosyal faaliyetlerin en aza inmesi ve oynanan oyunların kişiler üzerinde oluşturduğu kişilik değişimleri de ayrı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle gelişim çağında ki çocukların üzerinde ki olumsuz etkileri çok daha fazladır.  Konunun bu şekilde ele alınması ile birlikte, ebeveyn düzeyinde ilave tedbirlerin zamanla hayata geçirilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Oyun Oynamak Akıl Hastalığı mı

 

Oyun Oynamak Akıl Hastalığı mı? YAPILAN YORUMLAR