Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Fotoğraflardan Fligranları veya Objeleri Kaldırma

Fotoğraflardan Fligranları veya Objeleri Kaldırma

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Fotoğraflardan Fligranları veya Objeleri Kaldırma

 

Fotoğraflardan Fligranları veya Objeleri Kaldırma; Bir fotoğrafçı, pazarlama yöneticisi ya da normal bir İnternet kullanıcısı olsanız da, birçok kez görünür filigranlarla karşılaşırsınız.

Görünür filigranlar, stok fotoğrafçılığı web siteleri tarafından sağlanan dijital görüntülerde çoğunlukla örtüşen logolar ve kalıplardır; görüntü sahiplerini işaretleyerek izleyicilerin temelindeki içeriği algılayarak kendi gereksinimlerine uygun görüntüleri lisanslayabilmelerini sağlar. Günde çevrimiçi sunulan yüz milyonlarca fotoğrafın ve stok görüntünün telif haklarını korumak için en yaygın kullanılan mekanizmadır.

Yetkisiz veya lisanssız kullanımın olmamasını sağlamak için tüketicilerin temiz görüntülere erişmelerini engelledikleri varsayımıyla filigran kullanmak standart bir uygulamadır. Bununla birlikte, 2017 Bilgisayarla Görme ve Örüntü Tanıma Konferansı’nda (CVPR 2017) yakın zamanda sunulan “Görünür Filigranların Etkinliği Üzerine” bölümünde, bir bilgisayar algoritmasının bu korumayı geçebileceğini ve filigranları otomatik olarak kaldırabildiğini ve kullanıcıların temizliğe engelsiz erişim sağladığını gösterdik. Filigranların korunması amaçlanan görüntüler.

İşletim sistemlerinde, uygulamalarda veya protokollerde bulunan güvenlik açıklarıyla sık sık yaptığımız gibi, bu güvenlik açığını açığa vurmak ve fotoğrafçılık ve stok görüntü topluluklarının telif hakkıyla korunan içeriğini ve yarattıklarını uyarlamasına ve daha iyi korumasına yardımcı olmak için çözümler öneriyoruz. Deneylerimizden, dünyanın stok görüntülerinin çoğu şu anda bu çevreye karşı hassastır. Bu nedenle, makalemizde, görünür filigranları bu tür manipülasyonlara daha sağlam kılmanın yollarını da öneriyoruz.

Görünür Filigranların Güvenlik Açığı

Görünür filigranlar genellikle çıkarılmalarını zorlaştırmak için ince çizgiler ve gölgeler gibi karmaşık yapılar içerecek şekilde tasarlanmıştır. Gerçekten de, tek bir görüntü verildiğinde, bir bilgisayarın filigranın hangi görsel yapılara ait olduğunu ve hangi görüntülerin altında kalan görüntüye ait olduğunu otomatik olarak algılaması çok zor. Elle filigranı görüntüden kaldırma görevi sıkıcıdır ve en gelişmiş düzenleme araçlarıyla bile filigranı tek bir görüntüden çıkarmak birkaç dakika alabilir.

Bununla birlikte, şu ana kadar gözden kaçan bir gerçek, filigranların tipik olarak birçok görüntüye tutarlı bir şekilde eklenmesidir. Bu tutarlılığın filigran oluşturma işlemini tersine çevirmek için kullanılabileceğini gösterir – filigran görüntüsünü ve opaklığını tahmin eder ve altındaki orijinal filigran içermeyen görüntüyü kurtarır. Tüm bunlar, kullanıcı müdahalesi veya filigran hakkında önceden bilgi sahibi olmadan ve yalnızca çevrimiçi olarak halka açık filigran görüntü koleksiyonlarını gözlemleyerek otomatik olarak yapılabilir.

Bu işlemin ilk adımı, koleksiyonda hangi görüntü yapılarının tekrarlandığını belirlemektir. Benzer bir filigran birçok görüntüye gömülürse, filigran koleksiyondaki sinyal haline gelir ve görüntüler gürültü olur ve filigran deseninin kaba bir tahminini çıkarmak için basit görüntü işlemleri kullanılabilir.

Bu, keçeleşmiş filigranın kaba (gürültülü) bir tahminini sağlar (filigran görüntüsü, uzamsal olarak değişen opaklığının, yani alfa matının zamanlarıdır). Filigranın altındaki görüntüyü gerçekten kurtarmak için, filigranın görüntü ve alfa mat bileşenlerine ayrışmasını bilmemiz gerekir. Bunun için, filigranın (“ön plan”) görüntü ve opaklığına ayrıldığı “çoklu görüntü matlaştırma” (geleneksel, tek görüntü matlaştırma probleminin bir uzantısı) olarak adlandırdığımız çok görüntülü bir optimizasyon problemi oluşturulabilir.

Bileşenleri, temiz (“arka plan”) görüntülerin bir alt kümesini yeniden oluştururken. Bu optimizasyon zaten yüzlerce görüntüden filigran bileşenlerinin çok kesin tahminlerini üretebilir ve ince yapılar, gölgeler veya renk gradyanları içerenler de dahil olmak üzere pratikte kullanılan birçok filigranla başa çıkabilir (filigranlar yarı saydam olduğu sürece) . Filigran deseni kurtarıldıktan sonra, onunla işaretlenmiş herhangi bir görüntüden verimli bir şekilde çıkarılabilir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak Google’ın makalesine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Fligran Kaldırma konusunda program arayanlar buraya tıklayarak, programı inceleyebilirler.

 

 

Yazan: meto

Fotoğraflardan Fligranları veya Objeleri Kaldırma BENZER İÇERİKLER
Fotoğraflardan Fligranları veya Objeleri Kaldırma YAPILAN YORUMLAR
Program Videoları