WebP Nedir? SEO’ya Etkisi Nedir?

WebP Nedir? SEO’ya Etkisi Nedir?

WebP Nedir

WebP Nedir? SEO’ya Etkisi Nedir?

 

WebP, önceki JPEG ve PNG biçimleri ile karşılaştırıldığında, çok daha kaliteli sıkıştırma  özelliklerine sahip görüntü formatıdır. Resimlerinizi JPEG veya PNG yerine bu formatta yüklemek, daha  az veri tüketecekleri ve sayfa açılışlarının daha hızlı olacağı anlamına gelir.

Bunun ne işe yarayacağını bilmek için SEO’nun ne olduğunu bilmek önemlidir. O zaman önce SEO Nedir ? SEO, (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu demektir. Daha açıkçası, siteniz ile ilgili tüm içeriklerin optimize edilerek, arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamalarını ve daha iyi taramalarını sağlamak için yapılan bir dizi işlemdir. Bunun içerinde metin içerikler ile beraber görsel içeriklerin optimize edilmesi de dahildir.

Sitenizin hızını test etmek için alttaki linke tıklayın! https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR

Peki WordPress sitelerimizin resimlerini nasıl WebP formatına dönüştürürüz? Bunun için eklentiler bulunmaktadır. En kullanışlı olanlardan biri de ShortPixel Image Optimizer eklentisidir. Eklentiyi kurduktan sonra aşağıdaki ayarları yapmanız yeterli olacaktır.

shortpixel

Tabi şunu söylemekte fayda var; Eklenti 100 görsele kadar ücretsiz destek sunmaktadır ve 100 kredi hakkınız her ay yenilenmektedir. 100 görselden daha fazlasını optimize etmek istiyorsanız kredi almanız gerekiyor.

 

 

WebP Nedir? SEO’ya Etkisi Nedir? YAPILAN YORUMLAR