Samsung Exynos işlemci Devri Kapanıyor

Samsung Exynos işlemci Devri Kapanıyor

Samsung Exynos işlemci Devri Kapanıyor

Samsung Exynos işlemci Devri Kapanıyor

 

Samsung yıllardır akıllı telefonlarında Qualcomm‘un işlemcilerini ve kendi geliştirdiği işlemcileri kullanıyor. Özellikle amiral gemilerinin vazgeçilmezi olan Samsung Exynos işlemciler konusunda bir geri adım atıldı.

Exynos işlemcilerin büyük bir bölümünde Samsung’un, Mongoose işlemci çekirdekleri yer alıyor. Ancak, yüksek maliyet nedeniyle Samsung yıllardır devam eden işlemci özelleştirme işinden vazgeçtiğini duyurdu.

Samsung Exynos işlemci Devri Kapanıyor.

Samsung Exynos işlemciler artık özel çekirdeklerle gelmeyecek!

ABD’nin Texas eyaletindeki Ar-Ge merkezinde 290 kişinin işine son verecek. 31 Aralık’tan itibaren çalışmaların durdurulacağı belirtilirken, Samsung’un Exynos işlemcileri geliştirmeye devam edeceğini açıkladı.

Bundan sonraki süreçte işlemci içerisinde Samsung’un özelleştirdiği çekirdekler yer almayacak. En güncel modellerden birisi olan Galaxy S10‘u ele alırsak: Snapdragon 855 ve Exynos 9820 olmak üzere iki işlemci ile piyasaya sürüldü.

Exynos işlemciden güç alan model tek çekirdek performansı ile Snapdragon’lu modeli geride bırakmayı başardı. Ancak, diğer konularda Snapdragon işlemcili cihazın ciddi bir üstünlüğü olduğu görülüyor.

Samsung, Exynos işlemcileri için geliştirdiği özelleştirmiş çekirdekleri, standart ARM çekirdekleri ile değiştirecek. Örneğin, Galaxy S11’in güç alacağı Exynos 9830’da dört adet Cortex A77 çekirdeği yer alacak. Ayrıca Güney Koreli teknoloji devinin, AMD ile yeni GPU çözümleri üzerinde çalıştığını belirtmeliyiz.

Son olarak Samsung bu kararı Exynos işlemcileri daha rekabetçi hale getirmek için aldığını belirtiyor.

Samsung Exynos işlemci Devri Kapanıyor

Kaynak: shiftdelete.net

Samsung Exynos işlemci Devri Kapanıyor YAPILAN YORUMLAR